fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brat nie może pozostać w mieszkaniu zmarłego brata - wyrok sądu

AdobeStock
Wspólne zamieszkiwanie braci nie uzasadnia przyjęcia, że pozostają oni „faktycznie we wspólnym pożyciu" – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

W pozwie przeciwko gminie Piotr P. (imię fikcyjne) domagał się ustalenia, że 25 czerwca 2017 r. wstąpił w stosunek najmu lokalu mieszkalnego. Argumentował, że jego brat Grzegorz P. zawarł umowę najmu z gminą w 2009 roku. Od samego początku w lokalu tym pomieszkiwał Piotr.P, natomiast od 2014 roku zamieszkał w nim na stałe. Jak przekonywał, pozostawał z najemcą we wspólnym pożyciu, prowadząc wspólne gospodarstwo domowe. Cały czas pomagał bratu, partycypował w opłatach za mieszkanie. Po śmierci brata wystąpił o zawarcie umowy najmu. Gmina się jednak na to nie zgodziła i wystąpiła o eksmisję.

Prawo zamieszkania tylko dla najemcy

Przedstawiciele samorządu w odpowiedzi na pozew wskazali, że umowa najmu zawarta była na czas nieokreślony. Zaznaczono w niej, że prawo do zamieszkania w lokalu ma tylko najemca. Tylko on pobierał dodatek mieszkaniowy. Po śmierci najemcy do mieszkania wprowadził się Piotr P.

Czytaj także: SN: aby uzyskać po zmarłym m...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA