fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sąd: wieczny student jeździ autobusem taniej

AdobeStock
Nie można uznać za zgodne z prawem przyznanie uprawnienia do ulgowego przejazdu komunikacją miejską jedynie tym studentom, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 9 stycznia 2020 r. Trafiła do niego skarga wojewody warmińsko-mazurskiego na jeden z zapisów uchwały Rady Miasta Ostródy w sprawie ustalenia wysokości cen urzędowych i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego. Zakwestionowany przepisów mówił, że do ulgowych przejazdów uprawnieni są studenci do 26 roku życia kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich.

Zdaniem wojewody, rada miasta wprowadziła kryterium wiekowe, ograniczające prawo studentów do ulgowych przejazdów komunikacją miejską do ukończenia przez nich 26 roku życia, nie mając ku temu ustawowego upoważnienia. Powołując się na obowiązujący od 30 września 2018 r. przepis art. 105 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wojewoda stwierdził, że studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50 proc. ulgi w opłatach za przejazdy publiczny...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA