fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Uwaga na ZUS od kilku umów

123RF
Prawie 900 tys. osób pracuje w kilku miejscach; podwyżka minimalnego wynagrodzenia może spowodować, że zapłacą znacznie wyższe składki.

Minimalne wynagrodzenie za pracę na etacie wyniesie od 1 stycznia 2018 r. 2100 zł miesięcznie i 13,70 za godzinę pracy na kontrakcie cywilnoprawnym.

Dla prawie 900 tys. osób zatrudnionych w kilku miejscach może to mieć ogromne znaczenie. Zgodnie z art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby, które w jednej firmie opłacają składki od pensji nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę na etacie, nie muszą już ich płacić w innych firmach. W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia z 2000 do 2100 zł miesięcznie może się okazać, że część tych osób zapłaci dodatkowe składki także od drugiej umowy. Jeśli to zatrudnienie odbywa się na umowie o pracę w pełnym wymiarze, podwyżka pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 20100 nastąpi z mocy prawa, i nic się nie zmieni.

Inaczej jest z osobami zatrudnionymi na kontraktach cywilnoprawnych, których wynagrodzenie zależy od liczby przepracowanych godzin. Podwyżka wynagrodzenia minimalnego z 13,00 zł do 13,70 zł za godzinę pracy na kontrakcie nie musi bowiem się przełożyć na wzrost skumulowanego wynagrodzenia za cały miesiąc pracy.

W takiej sytuacji osoba, która w 2018 r. w jednej firmie zarobi tak jak dotychczas 2000 zł miesięcznie, a w drugiej dorobi kolejny 1000 zł, zapłaci pełne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od obu tych umów. A nie jak dotychczas tylko składkę zdrowotną od drugiej umowy. Po zapłacie wyższych składek zmaleje wynagrodzenie trafiające do kieszeni pracownika. Najprostszym rozwiązaniem w celu uniknięcia podwójnej składki będzie podwyższenie wynagrodzenia z pierwszej umowy do 2100 zł, tak by spełnić warunki zwolnienia z drugich składek.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą limit zarobków zwalniających z obowiązku ubezpieczenia jest wyższy i zależy od przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego w ustawie budżetowej. Już wiadomo, że to minimum wzrośnie z 2557,80 zł do 2665,80 zł miesięcznie. Wystarczy więc, że taka osoba opłaca podstawowe składki z działalności gospodarczej (ale nie preferencyjne w ciągu dwóch lat od założenia działalności), i nie musi potrącać składek na ubezpieczenia społeczne (od przychodów z zawartych równolegle kontraktów czy umów o pracę.

podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 12 września 2017 r. DzU z 15 września 2017 r., poz. 1747

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA