fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit a składki ZUS: zasady delegowania pracowników pod znakiem zapytania

Brexit
AdobeStock
Po 31 grudnia br. osoby delegowane z Polski do Wielkiej Brytanii będą mniej uprzywilejowane w porównaniu z tymi posiadającymi prawo pobytu. Nadal nie wiadomo jednak, czy składki trzeba będzie płacić w dwóch państwach.

Okres przejściowy brexitu zakończy się już 31 grudnia 2020 r. Od początku nowego roku obywatele UE nie będą mogli korzystać z dotychczasowych swobód unijnych na terenie Wielkiej Brytanii (UK). Dotyczy to też odpowiednio obywateli Wielkiej Brytanii przebywających na terenie UE.

Nowa rzeczywistość będzie się wiązała z wieloma ograniczeniami. Utrudniona będzie mobilność pracowników, w  tym delegowanie pomiędzy UE a UK. Na pracodawcy spocznie ciężar dopełnienia wielu nowych obowiązków.

Czytaj też: Brexit: od 2021 r. mobilność pracowników znacznie ograniczona

Brak odniesień w umowie

Zgodnie z postanowieniami Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej obywatele UE oraz obywatele UK, którzy korzystali z prawa pobytu w państwie przyjmującym przed zakończeniem okresu przejściowego i po tym czasie w dalszym ciągu w nim zamieszkują, zachowają prawo pobytu. Będą...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA