fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS od zlecenia tez powyżej płacy minimalnej

123RF
Od stycznia 2016 r. wykonywanie kilku zleceń przez jedną osobę może dla niej oznaczać obciążenie składkami społecznymi od każdej z nich. Czasem uda się jej temu zaradzić, gdy zmieni tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Współpracujemy z osobą, która w innej firmie pracuje na podstawie umowy- -zlecenia. Zarabia tam około 1500 zł miesięcznie. Co pewien czas zawieramy z nią miesięczne umowy-zlecenia. Obecnie od wynagrodzenia ze zleceń, które zawieramy z tą osobą, nie opłacamy składek na ubezpieczenia społeczne. Czy od przyszłego roku ten obowiązek obejmie całość przychodu (ok. 2000 zł miesięcznie), czy może 350 zł, tj. kwotę uzupełniającą podstawę składek ze zlecenia w drugiej firmie do przyszłorocznej stawki minimalnego wynagrodzenia? – pyta czytelnik.

Do końca 2015 r. obowiązkowym składkom na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe podlegają przychody z umowy-zlecenia, która jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych danej osoby (jeśli zleceniobiorca nie jest uczniem ani studentem przed ukończeniem 26. roku życia). Przy wykonywaniu kilku umów-zleceń obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń jest pierwsza umowa, a druga i kolejne już dobrowolnym. Nie ma przy tym ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA