fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Skutki nie odebrania listu z ZUS informującego o nowym numerze konta do opłacania składek

123RF
200 tysięcy przedsiębiorców nie zna nowego numeru konta, na które mają płacić składki w nowym roku.

Alarmujące dane przedstawiła w środę prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Wynika z nich, że w ostatnich miesiącach ZUS rozesłał przeszło 3,3 mln listów do przedsiębiorców i osób nieprowadzących już działalności gospodarczej, ale wciąż spłacających długi składkowe. Pisma zawierały informację o nowych numerach kont, na które powinni przekierować wszystkie wpłaty do ZUS po 1 stycznia 2018 r. Przeszło 700 tys. listów nie zostało odebranych, z czego ponad 200 tys. było skierowanych do aktywnie działających przedsiębiorców.

ZUS ponownie wysłał te listy, nie ma jednak gwarancji, że trafią do adresatów. Większość problemów z dotarciem do przedsiębiorców wynika bowiem z tego, że nie odbierają oni poczty spod podanych w ZUS adresów.

Jeśli jednak nie odbiorą tej informacji i po 1 stycznia 2018 r. wyślą przelew do ZUS na dotychczasowe numery kont, to składki na ich ubezpieczenia zostaną odrzucone przez system. Ma to ogromne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli wpłata zostanie źle zaadresowana, wypadną z ubezpieczenia chorobowego i na kwartał stracą prawo do zasiłku w czasie zwolnienia lekarskiego. W najgorszej sytuacji mogą być kobiety w ciąży, które w ten sposób mogą stracić prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego.

Nie mniejsze znaczenie ma to dla dłużników ZUS. Ich spóźnienie w spłacie kolejnej raty zadłużenia może doprowadzić do zerwania umowy o rozłożeniu długu na raty i obowiązek natychmiastowej spłaty całego zadłużenia.

Zmiana wynika z nowych przepisów, które przewidują, że od 1 stycznia dotychczasowe cztery przelewy do ZUS na różne konta takie same dla wszystkich firm zostaną zastąpione przez jeden przelew na specjalne indywidualne konto wygenerowane przez ZUS dla każdej firmy.

Zmienią się także zasady rozliczania zaległości, które będą w pierwszej kolejności pokrywane z bieżących wpłat przedsiębiorców. W ten sposób długi aktywnych firm nie będą miały szansy na przedawnienie.

– Liczba firm, które nie otrzymały informacji o nowych numerach kont, jest ogromna – zauważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Tymczasem to bardzo duża zmiana przepisów. Mam nadzieję, że państwo zadba o tych, którzy do tej pory terminowo opłacali składki, a nie dotarła do nich informacja.

OPINIA

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Płatnicy składek muszą zdawać sobie sprawę, jak ważną datą w rozliczeniach z ZUS jest 1 stycznia 2018 r. Tego dnia cztery różne numery rachunków służące do opłacania składek zostaną zastąpione jednym, lecz innym dla każdego, numerem rachunku składkowego. Jeżeli ktoś jeszcze go nie zna, a niestety są takie osoby i firmy, to zapraszam do jak najszybszego odwiedzenia placówki ZUS oraz strony www.eskladka.pl. Jesteśmy gotowi do pomocy wszystkim zainteresowanym. Zachęcam płatników składek, aby dla pewności zweryfikowali w kontakcie z ZUS stan swoich rozliczeń. Ma to szczególne znaczenie dla prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą podlegających pod ubezpieczenia społeczne, w tym chorobowe. Jeśli nie uregulują swojego zadłużenia w ZUS w najbliższym czasie, stracą prawo do zasiłku chorobowego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA