fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forma zwolnienia zależy od firmy

Przez najbliższe dwa lata lekarze nie muszą wystawiać e-zwolnień
123RF
Płatnik rozliczający składki za mniej niż sześć osób nie musi zakładać profilu na portalu ZUS. Musi wtedy poinformować pracowników, że trzeba przynosić papierowe zwolnienia lekarskie. Za niedotrzymanie terminu na dostarczenie dokumentu może zostać ukarany.

Niecałe dwa tygodnie zostały płatnikom na założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do końca roku do platformy powinni „podpiąć" się rozliczający składki za co najmniej pięć osób. Na profil takiego płatnika mają wpływać zwolnienia lekarskie w elektronicznej wersji.

Mniejsze firmy mogą się zdecydować na ten ruch, ale nie muszą. Brak profilu oznacza jednak brak dostępu do e-ZLA i pośrednio rezygnację z możliwości szybszej kontroli absencji podwładnych. Zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej nie mogą być wysyłane na adres e-mail płatnika składek (pracodawcy). Wgląd w ich treść online będzie miał tylko ten płatnik, który założy profil.

Co zatem w sytuacji, gdy płatnik go nie założy? Przede wszystkim nie wpłynie to na możliwość wystawienia e-zwolnienia przez lekarza. Wręczy on pacjentowi wydruk tego dokumentu, a chory uda się z nim do pracodawcy. Podwładny nadal będzie miał na to siedem dni. Inaczej jego zasiłek zostan...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA