ZUS: wpłata składki za grudzień w grudniu na starych zasadach

Każdy, kto chce opłacić składki za grudzień jeszcze do końca tego roku, zrobi to po staremu, czyli na cztery odrębne rachunki bankowe ZUS.

Publikacja: 12.12.2017 05:50

ZUS: wpłata składki za grudzień w grudniu na starych zasadach

Foto: AdobeStock

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, powinny opłacać i rozliczać składki za dany miesiąc:

- do 10. dnia następnego miesiąca – gdy opłacają składki wyłącznie za siebie,

- do 15. dnia następnego miesiąca – gdy opłacają składki za siebie, za osobę współpracującą, za pracowników lub za innych ubezpieczonych (np. za zleceniobiorców).

Jeżeli 10. lub 15. dzień miesiąca wypadnie w sobotę, niedzielę lub święto, to ostatnim dniem na opłacenie składek jest następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Rozliczenie przed terminem

Do końca grudnia 2017 r. obowiązują cztery rachunki bankowe, na które przedsiębiorcy (płatnicy składek) mogą wpłacać składki:

- 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000 – na ubezpieczenia społeczne,

- 78 1010 1023 0000 2613 9520 0000 – na ubezpieczenie zdrowotne,

- 73 1010 1023 0000 2613 9530 0000 – na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- 68 1010 1023 0000 2613 9540 0000 – na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Nie ma przeciwskazań, aby składki za grudzień wpłacić do końca 2017 r. Wówczas trzeba je opłacić na przeznaczonym do tego przelewie. Należy podać:

- dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL),

- fundusz,

- okres (grudzień 2017 r.),

- typ wpłaty S,

- numer deklaracji.

Wpłatę dokonaną do końca grudnia ZUS rozliczy na podstawie obowiązującej do tej pory zasady, tj. rozpoczynając od miesiąca wskazanego w jej opisie. Będzie to dotyczyć wszystkich wpłat dokonanych przez płatników w grudniu – zarówno na poczet składek za listopad 2017 r., jak i składek za grudzień 2017 r. (jeśli wpłata wpłynie do końca tego roku).

Przykład

Przedsiębiorca X opłacił składki za grudzień 29 grudnia 2017 r. (zamiast do 10 stycznia 2018 r.). Składki opłacił trzema wpłatami, na:

- ubezpieczenia społeczne,

- ubezpieczenie zdrowotne,

- Fundusz Pracy (FP).

Płatnik tak opisał wpłaty: w polu „okres" wpisał „12-2017", w polu „typ wpłaty" – „S". Wpłaty te ZUS rozliczy na należności za grudzień 2017 r., gdy wpłynie grudniowa deklaracja rozliczeniowa.

Indywidualny rachunek

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych zwykłym przelewem.

Każdemu płatnikowi ZUS nadał indywidualny numer rachunku składkowego (NRS), na który powinien on opłacać należne składki.

NRS zawiera stały numer ZUS, a także indywidualny unikalny numer płatnika. Na podstawie tego numeru ZUS będzie od razu identyfikował i zapisywał wpłaty na koncie każdego płatnika, co pozwoli na szybsze ich rozliczenie.

Według nowych zasad opłacania składek, wpłata będzie dzielona między fundusze według ostatnio złożonej przez płatnika deklaracji rozliczeniowej, a następnie pokryje na koncie najstarsze wymagalne należności z tytułu składek.

Gdyby informacja o nadaniu NRS nie dotarła jeszcze do płatnika, powinien on sprawdzić NRS w przygotowanej przez ZUS wyszukiwarce na stronie www.eskladka.pl. albo w placówce ZUS.

Szybciej, taniej, bezbłędnie

Od 2018 r. przedsiębiorca, aby opłacić składki, będzie wypełniał tylko jeden zwykły dokument płatniczy. To oszczędność czasu i niższe koszty. We wpłacie nie będzie trzeba podawać dodatkowych informacji, takich jak NIP, numer REGON czy PESEL.

Mniej odsetek

Od 1 stycznia 2018 r. ZUS będzie rozliczał wpłaty na najstarsze zadłużenie na koncie płatnika (jeśli oczywiście takie będzie). Dzięki temu nie będą narastały odsetki za zwłokę.

Przedsiębiorca nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek bez uregulowania zaległości, aby korzystać np. ze świadczeń chorobowych. Jego wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.

Przedsiębiorca, który ma długi składkowe, powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy go podpisze, będzie mógł spłacać dług i jednocześnie będzie ubezpieczony, czyli zachowa prawo do świadczeń m.in. z ubezpieczenia chorobowego.

podstawa prawna: art. 43b ustawy z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1027)

podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU poz. 1831)

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, powinny opłacać i rozliczać składki za dany miesiąc:

- do 10. dnia następnego miesiąca – gdy opłacają składki wyłącznie za siebie,

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe