fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmienią się zasady obliczania zasiłków dla przedsiębiorców

Zmiany zasad naliczania zasiłków dotyczą głównie przedsiębiorców startujących z biznesem
123RF
Od stycznia 2016 r. zmienią się zasady obliczania świadczeń dla przedsiębiorców. Opłacanie wysokich składek przez krótki okres nie pozwoli uzyskać wysokiego zasiłku. Nie ma pewności, czy dotknie to też osób otwierających firmę tuż po ustaniu etatu.

Podstawę wymiaru zasiłku dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli przedsiębiorca jest ubezpieczony krócej niż 12 miesięcy, podstawą zasiłku jest przeciętny przychód za pełne miesiące ubezpieczenia. To rozwiązanie często prowadzi to do nadużyć polegających na tym, że przedsiębiorca po opłaceniu jednej wysokiej składki przez wiele miesięcy pobiera świadczenie naliczone od maksymalnej podstawy. Problem dotyczy szczególnie kobiet w ciąży, które rejestrują działalność tuż przed porodem, zapewniając sobie roczny zasiłek macierzyński w wysokości nieproporcjonalnej do opłat z tytułu składek.

Tym praktykom ma zapobiec nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 20...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA