fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakość dokumentacji wpływa na stan zadłużenia ZUS

123RF
Prawidłowo wypełnione dokumenty gwarantują, że wpłacane składki zostaną zaksięgowane i rozliczone zgodnie z oczekiwaniem płatnika. Błędna wpłata nie zasili jego konta do czasu wyjaśnienia nieprawidłowości.

W każdym miesiącu z ZUS kontaktuje się ponad 2 mln płatników składek, którzy przekazują dokumenty ubezpieczeniowe za 16 mln ubezpieczonych i opłacają za nich należne składki. Rzetelność i prawidłowość przesyłanej dokumentacji wpływa na przyznanie prawa do świadczeń i ustalenie ich wysokości. Dotyczy to wszystkich uczestników systemu emerytalnego. Dla wielu osób to jednak odległa perspektywa i nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich przyszłe świadczenie (emerytura, zasiłek chorobowy) zostanie wypłacone na podstawie danych zapisanych w ZUS. Warto więc już teraz zadbać o jakość przekazywanych informacji. Stosowanie kilku prostych zasad pozwoli uniknąć błędów i nie tracić później czasu na ich wyjaśnianie.

Baza danych

To największy tego rodzaju zasób informacji w kraju. Każdego dnia na komputerze centralnym przetwarzane są terabajty danych płatników składek i ubezpieczonych. Ich źródłem są dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe i płatnicz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA