fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Składki ZUS od każdej umowy - przewidywane skutki

123RF
Rozmowa | Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan

Rz: Jak pan ocenia plany rządu, aby w pełni oskładkować każdą umowę zawartą przez przedsiębiorcę z zatrudnioną u niego osobą, bez względu na nazwę takiej umowy?

Grzegorz Baczewski: Z pewnością mogłoby to uporządkować rynek, na którym obecnie niektóre firmy nadużywają różnego rodzaju umów i rodzajów opodatkowania, by konkurować z innymi firmami, które takie praktyki oceniają jako nieuczciwe i niezgodne z prawem.

A co sądzi pan o oskładkowaniu umów o dzieło?

Trudno mi sobie wyobrazić zasady oskładkowania takiej umowy, bo podstawowe pytanie jest takie, czy zawarcie umowy o dzieło będzie dawało staż pracy. To prawda, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje obecnie sporo umów o dzieło zawieranych przez niektórych przedsiębiorców z wykonawcami. Tam problem polega jednak na tym, że umowy o dzieło są nadużywane w sytuacjach, gdy powinna być stosowana np. umowa o pracę.

Ministerstwo chce też przygotować system szacowania dochodów prowadzących działalność gospodarczą. Czy to się uda?

To bardzo śmiały pomysł, ale może nie wypalić. Trudno będzie szacować rzeczywiste dochody przedsiębiorcy, gdyż każdy ma okresy przypływu gotówki i takie, w których z własnej kieszeni dokłada do działalności. Jeśli okaże się, że zmiana ma polegać na tym, że prowadzący działalność mają płacić nie mniej niż obecnie albo więcej, jeśli mają wyższe dochody, to takie osoby przejdą do szarej strefy.

Przedsiębiorcy straszą szarą strefą przy każdej niekorzystnej dla nich zmianie. Jak może ona funkcjonować w dobie kas fiskalnych i elektronicznego obiegu dokumentów?

Uważam, że jest to jak najbardziej możliwe tam, gdzie usługi są świadczone osobiście przez przedsiębiorcę, np. w handlu czy warsztatach samochodowych. Oczywiście większość firm zapłaci wyższe składki, ale odbije się to na cenach.

— rozmawiał Mateusz Rzemek

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA