fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odmowa zwolnienia ze składek ZUS do poprawki - wyrok WSA

Adobe Stock
Odpowiedź na skargę to nie aneks do decyzji. Urzędnik nie może w niej wyjaśniać, dlaczego wniosek przedsiębiorcy nie kwalifikuje się do pomocy przyznanej przez państwo w związku z pandemią.

Gdy na wiosnę po ataku koronawirusa na skutek lockdownu stanęło tysiące firm, państwo zaoferowało pomoc, m.in. zwolnienie ze składek ZUS. Szybko okazało się jednak, że nie wszyscy mogą na nią liczyć. Pierwsze spory już znalazły swój finał sądowy.

I tak, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy 13 października 2020 r. odesłał do poprawki decyzję, którą ZUS odmówił zwolnienia z opłacenia należności za maj 2020 r. Z akt sprawy wynikało, że na podstawie tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. firma zwróciła się do ZUS o zwolnienie ze składek za osoby ubezpieczone (mniej niż dziesięciu pracowników) od marca do maja 2020 r.

Urzędnicy jednak za jeden miesiąc postępowanie umorzyli. Stwierdził bowiem, że składki należne za maj 2020 r. zostały opłacone.

Spółka upierała się jednak, że nie dokonała wpłaty za maj 2020 r. W skardze do WSA wyjaśniła, że w terminie płatności tej składki co prawda dokonała przelewu, ale wskazała, iż dotyczy on czerwca...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA