Płatnik plus - ZUS wdraża system, który pomoże przygotować dokumenty

ZUS wdraża system, który pomaga przygotować dokumenty ubezpieczeniowe bez błędów. Do programu zostało już włączonych 1,7 mln firm, do wdrożenia pozostało ich jeszcze 700 tys. Na pytania przedsiębiorców w czasie dyżuru telefonicznego odpowiadali Iwona Sarna, Romuald Krasowski, eksperci z ZUS.

Publikacja: 26.11.2015 07:24

Płatnik plus - ZUS wdraża system, który pomoże przygotować dokumenty

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rz: Czy podłączenie do „Interaktywnego płatnika plus" (IPP) wymaga instalacji nowego oprogramowania do rozliczania składek ZUS?

Iwona Sarna, Romuald Krasowski: Przyłączenie do nowego systemu nie wymaga żadnych zmian oprogramowania. Zachęcamy do korzystania z aktualnej wersji „Płatnika", tj. wersji 10.01.001. Jej zaletą jest to, że posiada funkcje autoaktualizacji.

Prowadzę biuro rachunkowe i kilka miesięcy temu dostałam zaproszenie z ZUS na szkolenie, na którym zachęcano nas do wdrożenia programu „Interaktywny płatnik plus". Nie skorzystałam wtedy z tej propozycji, ale z zaprzyjaźnionych biur słyszałam, że ten system bardzo ułatwia rozliczenia. Czy nadal mogę podłączyć się do nowego systemu?

Oczywiście, tak. W celu włączenia biura rachunkowego i wszystkich obsługiwanych przez nie przedsiębiorców należy zgłosić się do oddziału ZUS właściwego dla adresu siedziby biura rachunkowego. Oczywiście księgowi biura mogą liczyć na szkolenie i pomoc we wdrożeniu do nowego systemu.

Zatrudniam dziewięciu pracowników i trzy osoby na umowę-zlecenie. Jakie mogę mieć korzyści z przełączenia do nowego systemu?

Główną korzyścią dla przedsiębiorcy jest to, że płatnik składek pobiera z ZUS komplet informacji dotyczących jego firm, a także zgłoszonych przez niego pracowników i zleceniobiorców. Te dane są identyczne z danymi zapisanymi na kontach prowadzonych w systemie ZUS. Dzięki temu wszystkie dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe przygotowywane przez płatnika są sprawdzane jeszcze przed ich wysyłką do ZUS. Gwarantuje to, że rozliczenia będą składane prawidłowo i nie trzeba będzie w przyszłości usuwać prostych błędów. Zmniejszy się więc ilość wysyłanych do płatników zawiadomień o błędach, a co za tym idzie, ilość dokumentów korygujących.

Prowadzę księgowość w dużej firmie i co roku mamy problemy z osobami, których zarobki w kilku firmach przekraczają limit, od którego odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Część z tych osób nie informuje nas o tym fakcie na czas, mamy więc później duże nadpłaty i musimy korygować rozliczenia za kilka miesięcy wstecz. Jak można tego uniknąć? Czy nowy program pomoże płatnikom w tym zakresie?

W programie „Interaktywny płatnik plus", począwszy od następnego miesiąca po przekroczeniu kwoty rocznej, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe system nie pozwala przekazać do ZUS raportów z wykazaną podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia większą niż zero. To zmniejszy ilość sporządzanych korekt.

Rozliczam w „Interaktywnym płatniku plus" składki za 100 osób. Okazało się, że muszę zrobić korektę tych rozliczeń za listopad 2014 r. W ostatnim czasie mieliśmy jednak awarię serwerów i straciliśmy dane z poprzedniego roku. Jak mogę odzyskać te dokumenty z ZUS?

Płatnik, który jest wdrożony do programu IPP może pobrać z ZUS komplety dokumentów rozliczeniowych za ostatnie 18 miesięcy. Pojawią się one w zakładce „informacje z ZUS". Żeby pobrać je za listopad 2014 r., należy w ustawieniach programu wybrać właśnie ten miesiąc rozliczeniowy. Dzięki temu będzie można łatwo i szybko wykonać korektę dokumentów rozliczeniowych.

Rz: Czy podłączenie do „Interaktywnego płatnika plus" (IPP) wymaga instalacji nowego oprogramowania do rozliczania składek ZUS?

Iwona Sarna, Romuald Krasowski: Przyłączenie do nowego systemu nie wymaga żadnych zmian oprogramowania. Zachęcamy do korzystania z aktualnej wersji „Płatnika", tj. wersji 10.01.001. Jej zaletą jest to, że posiada funkcje autoaktualizacji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów