Ulga w składkach dla firm z branży turystycznej tylko na wniosek

Firmy z branży turystycznej oraz ściśle z tą branżą powiązane, które tzw. tarcza 5.0 zwalnia ze składek za lipiec – wrzesień 2020 r., do 30 listopada muszą złożyć wniosek w tej sprawie do ZUS.

Aktualizacja: 28.11.2020 21:11 Publikacja: 28.11.2020 00:01

Ulga w składkach dla firm z branży turystycznej tylko na wniosek

Foto: AdobeStock

Ulga dotyczy przedsiębiorców, których rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, oznaczony jest następującym kodem:

49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,

55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,

79.11.A – działalność agentów turystycznych,

79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,

82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,

90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych,

90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,

93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,

93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana,

93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek płatnik musi spełnić następujące warunki:

rodzaj przeważającej działalności musi być oznaczony kodem PKD wymienionym wyżej,

był zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.,

przychód z działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składa wniosek o zwolnienie z opłacania składek, jest niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu, który uzyskał w tym samym miesiącu w 2019 r.,

złożył deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października br. (chyba, że jest zwolniony z obowiązku ich składania),

złoży wniosek o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B) nie później niż do 30 listopada 2020 r.

Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc tę może otrzymać przedsiębiorstwo, które na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku nie było w trudnej sytuacji. Wynika to z regulacji UE. Dlatego we wniosku należy podać informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej – czy na 31 grudnia 2019 r.  i na dzień złożenia wniosku:

w przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50 proc. wysokości zarejestrowanego kapitału,

w przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej oraz spółki cywilnej – wysokość niepokrytych strat przewyższała 50 proc. wysokości jej kapitału według ksiąg spółki,

podmiot spełniał kryteria kwalifikujące go do objęcia/jest objęty postępowaniem  upadłościowym, w przypadku podmiotu innego niż mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca – w ciągu ostatnich dwóch lat stosunek długów do kapitału własnego był większy niż 7,5, a stosunek zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację do odsetek był niższy niż 1.

Przedsiębiorstwo jest w trudnej sytuacji, gdy spełniona jest choć jedną z wymienionych przesłanek.

Na podstawie regulacji UE ZUS przyjął, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji, jeżeli na 31 grudnia 2019 r. i na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek zalegał z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Nie dotyczy to  jednak sytuacji, gdy przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek realizuje zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

Dla mikro i małych przedsiębiorców znaczenie ma tylko objęcie postępowaniem upadłościowym.

 

We wniosku, oprócz informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej, należy też podać:

wielkość podmiotu (mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca,  średni przedsiębiorca,  inny przedsiębiorca), powiązanie z innymi przedsiębiorcami,

datę utworzenia podmiotu,

formę prawną podmiotu,

czy przedsiębiorca otrzymał pomoc na ratowanie, której  nie spłacił, lub pomoc na restrukturyzację, której nadal podlega,

czy otrzymał już pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.

Oświadczenia we wniosku o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B) składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Co zyska przedsiębiorca:

ZUS zwolni go z opłacania składek na:  ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Jeżeli opłacił składki, ale spełnia warunki, aby zwolnić go z ich płacenia, to gdy otrzyma informację o zwolnieniu z opłacania składek, może wystąpić z wnioskiem o ich zwrot. Nadpłatę ZUS zwróci, jeśli płatnik nie ma zaległości na koncie. 

Wniosek (RDZ-B) można złożyć tylko elektronicznie:

przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl.

Wniosek można złożyć do 30 listopada 2020 r.

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Informacje na temat wniosku znajdować się będą na PUE ZUS. Informację o rozstrzygnięciu wniosku ZUS prześle pocztą lub płatnik dostanie ją na PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, należy zalogować się do swojego konta, wejść w [Dokumenty i wiadomości] i w [Skrzynce odbiorczej] przejść do [Dokumentów wymagających poświadczenia odbioru].

Płatnik, który nie będzie zgadzał się z decyzją, w której ZUS odmówi mu zwolnienia z opłacania składek, może złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wystarczy, że złoży pismo w tej sprawie do ZUS. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jeśli Prezes ZUS rozpatrzy negatywnie wniosek płatnika, może on złożyć  skargę do sądu na tę decyzję. Będzie miał na to 30 dni od doręczenia decyzji. Jeżeli rozstrzygnięcie sądu będzie dla płatnika negatywne, będzie musiał opłacić zaległe składki z odsetkami.

Podstawa prawna

- ustawa z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz. 1639

Źródło: www.zus.pl

Ulga dotyczy przedsiębiorców, których rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, oznaczony jest następującym kodem:

49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,

Pozostało 96% artykułu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona