fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płatnikom łatwiej będzie wyjść ze składkowego zadłużenia w ZUS

Wniosek o ulgę można złożyć osobiście w każdej jednostce ZUS
123RF
Od 1 grudnia 2015 r. płatnikom łatwiej będzie wyjść ze składkowego zadłużenia. Zaległości w daninach za załogę nie zablokują układu ratalnego czy odroczenia płatności. ZUS wesprze, jeśli przedsiębiorca terminowo reguluje bieżące należności.

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek lub o rozłożenie ich na raty. Ulgi udziela ZUS na wniosek dłużnika ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie. Rozstrzygając wniosek powinien brać pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Sama trudna sytuacja, w tym tzw. zatory płatnicze kontrahentów, nie wystarczą jednak, aby uzyskać przychylność urzędników. Utrudnieniem jest ustawowy zakaz ubiegania się o ulgę obejmującą część składek, które finansują pracownicy. Odroczenie płatności może dotyczyć tylko części należnej od przedsiębiorcy. Tak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej ustawa o sus).

Oznacza to, że prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek może wnioskować o układ ratalny na całość zobowiązań składkowych za...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA