ZUS: wynagrodzenie za licencję podlega składkom

Prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, przysługujące z mocy ustawy pracodawcy, na skutek rezygnacji z nich przez pracodawcę zostały „zamienione" na prawo do wykupu licencji. Wynagrodzenie za prawo do wykupu licencji nie straciło charakteru wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków ze stosunku pracy będącego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Publikacja: 20.11.2019 17:15

ZUS: wynagrodzenie za licencję podlega składkom

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 31 stycznia 2019 r. (III UK 25/18).

Spółka zatrudniała pracownika na stanowisku spedytora za wynagrodzeniem zbliżonym do minimalnego. Po pewnym czasie to stanowisko zostało zmienione na podstawie aneksu na „spedytora międzynarodowego". Do obowiązków pracownika należało m.in. pozyskiwanie klientów, przyjmowanie zleceń transportowych i rejestrowanie ich w systemie, przekazywanie dyspozycji kierowcom oraz następnie kontrola przewozu. Uzgodniono, że w przypadku zrealizowania przez pracownika w ramach stosunku pracy projektów spedycji wymagających inwencji, pracy twórczej, wiadomości przekraczających wiedzę z zakresu spedycji, których konsekwencją jest powstanie projektu (utworu) w rozumieniu art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autorskie prawa majątkowe będą przysługiwały nie pracodawcy, tylko pracownikowi, z obowiązkiem udzielenia pracodawcy licencji za wynagrodzeniem. Od wynagrodzenia z tytułu licencji nie zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne.

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a