Odpowiedzialność obejmuje także zobowiązania sprzed przystąpienia do spółki

Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z Kancelarią LexConsulting.pl

Publikacja: 07.11.2017 01:00

Odpowiedzialność obejmuje także zobowiązania sprzed przystąpienia do spółki

Foto: 123RF

Rz: Czy osoba, która przystępuje do spółki jawnej, odpowiada za dług, który powstał wcześniej?

Andrzej Radzisław: Tak. Bez znaczenia pozostaje to, że dług powstał przed jej przystąpieniem. Co do zasady za zobowiązania spółki jawnej odpowiada każdy ze wspólników całym swoim majątkiem bez ograniczeń solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej jest osobista (wspólnik odpowiada bez ograniczeń całym swoim majątkiem), nieograniczona (dotyczy każdego elementu majątku wspólnika), solidarna (wierzyciel decyduje, przeciwko któremu wspólnikowi chce prowadzić egzekucję – lub przeciwko samej spółce) i subsydiarna (wierzyciel może wnieść powództwo przeciwko dowolnemu wspólnikowi lub spółce w dowolnej kolejności; egzekucja z majątku wspólnika może być jednak prowadzona dopiero wtedy, gdy egzekucja przeciwko samej spółce okaże się bezskuteczna).

Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia (art. 32 k.s.h.). Może więc spłacać z własnej kieszeni długi, przy których zaciąganiu nie uczestniczyła?

Tak. Osoba przystępująca do spółki jawnej podlega, jak każdy wspólnik, ogólnym zasadom odpowiedzialności. Odpowiada ona osobiście, w sposób nieograniczony, solidarnie i subsydiarnie. Zakres odpowiedzialności takiej osoby obejmuje zarówno bieżące zobowiązania spółki, powstałe w czasie, gdy osoba ta była już wspólnikiem, jak i zobowiązania spółki powstałe przed dniem przystąpienia tej osoby do istniejącej spółki jawnej (art. 32 k.s.h.). Przepis art. 32 k.s.h, regulujący odpowiedzialność przystępującego wspólnika za zobowiązania zaciągnięte przed jego przystąpieniem, ma zastosowanie w razie przystąpienia kolejnego wspólnika (zwiększenia liczby wspólników) lub sukcesji uniwersalnej (np. wstąpienia nowego wspólnika będącego spadkobiercą zmarłego wspólnika). Pewne wątpliwości istnieją co do zakresu odpowiedzialności w razie wejścia do spółki osoby trzeciej w miejsce dotychczasowego wspólnika. Dominuje pogląd, że tę kwestię wyczerpująco reguluje przepis art. 10 § 3 k.s.h., zgodnie z którym za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej oraz za zobowiązania tej spółki odpowiadają solidarnie zarówno występujący, jak i przystępujący wspólnik.

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności wspólnika po przekształceniu spółki w spółkę z o.o. lub akcyjną?

W wypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową (z o.o. lub akcyjną), jej wspólnicy przez okres 3 lat od dnia przekształcenia ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania powstałe przed tym dniem. Wspólnicy przekształcanej spółki osobowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres 3 lat, licząc od tego dnia (art. 574 k.s.h). Jednak wierzyciel może sięgnąć do majątku osobistego wspólników dopiero, gdy egzekucja z majątku przekształconej spółki z o.o. lub akcyjnej okaże się bezskuteczna.

Czy zobowiązania wspólników, które powstały przed rejestracją spółki w KRS (w fazie organizacyjnej po zawarciu umowy spółki, a przed jej rejestracją), również obciążają solidarnie wspólników i spółkę?

Spółka jawna powstaje co prawda z chwilą wpisu do KRS, ale jeszcze przed wpisem, a po zawarciu umowy spółki, mogą powstać pewne zobowiązania, związane z przygotowywaniem do rozpoczęcia tej działalności. Zgodnie z art. 251§ 1 k.s.h. osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania wynikające z tego tytułu. Osobami działającymi w imieniu spółki mogą być w tym przypadku wspólnicy albo ustanowiony przez nich pełnomocnik.   —not. j.kal.

Rz: Czy osoba, która przystępuje do spółki jawnej, odpowiada za dług, który powstał wcześniej?

Andrzej Radzisław: Tak. Bez znaczenia pozostaje to, że dług powstał przed jej przystąpieniem. Co do zasady za zobowiązania spółki jawnej odpowiada każdy ze wspólników całym swoim majątkiem bez ograniczeń solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe