Kiedy składki ZUS za małżonka pomagającego w biznesie

Członek rodziny przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca wtedy, gdy jego systematyczna praca jest istotna dla działalności i przynosi stałe dochody.

Publikacja: 06.11.2016 06:00

Kiedy składki ZUS za małżonka pomagającego w biznesie

Foto: 123RF

Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegają osoby współpracujące z osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa o sus).

Jaka definicja

Kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą, określa art. 8 ust. 11 ustawy o sus. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

O statusie osoby współpracującej decydują zatem trzy przesłanki:

- bycie w kręgu osób bliskich konkretnie wymienionych w przepisie,

- pozostawanie członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym,

- współpraca przy prowadzeniu działalności pozarolniczej.

Tylko takie osoby związane z przedsiębiorcą lub zleceniobiorcą węzłem pokrewieństwa lub powinowactwa tworzące z nim wspólne gospodarstwo domowe będą podlegać ubezpieczeniom społecznym jako współpracujące przy ich działalności.

Prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego oznacza wspólne zamieszkiwanie osób połączone ze wspólnym zaspokajaniem potrzeb życiowych, czyli ścisłą współpracą w załatwianiu spraw związanych z codziennym prowadzeniem domu (np. zakupy, opłata rachunków, utrzymanie mieszkania).

To nie pracownik

Warto przy tym zaznaczyć, że nawet jeśli wskazane osoby związane są stosunkiem pracy, to do celów ubezpieczeń społecznych są traktowane jako osoby współpracujące. Wynika to jednoznacznie z art. 8 ust. 2 ustawy o sus. W takiej sytuacji dla ubezpieczenia społecznego nie ma znaczenia formalnie zawarta między stronami umowa o pracę. Potwierdza to też orzecznictwo sądowe. W szczególności w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2016 r. (I UK 272/15) dotyczącym małżonki wskazano, że istnienie formalnie zawartej umowy o pracę między osobą prowadzącą działalność pozarolniczą a małżonką tej osoby, wykonującą czynności pracownicze w faktycznych warunkach współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności, określonych w art. 8 ust. 11 ustawy o sus, powoduje objęcie tej małżonki ubezpieczeniami społecznymi z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności. Tytuł obowiązku ubezpieczenia społecznego nie jest objęty wolą stron. Nawet więc wtedy, gdy intencją stron umowy o pracę, pozostających w związku małżeńskim, było ukształtowanie stosunku ubezpieczeń tak jak między pracownikiem i pracodawcą, ale równocześnie wystąpiły elementy partycypowania w prowadzeniu działalności gospodarczej, dopuszczenia do udziału w sprawach organizacyjnych i finansowych firmy, a w konsekwencji uczestniczenia w spodziewanym dochodzie firmy kierowanej przez współmałżonka, to małżonek mający zawartą umowę o pracę podlegać będzie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu współpracy. Oznacza to, że zawarcie lub kontynuowanie umowy o pracę w warunkach określonych w art. 8 ust. 11 ustawy o sus powoduje od dnia zawarcia małżeństwa podleganie tego małżonka ubezpieczeniom społecznym jako osoby współpracującej.

Przygotowanie zawodowe

Jeśli osoby wymienione w art. 8 ust. 11 ustawy o sus zawarły umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, współpracownik będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy, a nie ze współpracy. W praktyce powstała jednak wątpliwość, co należy rozumieć przez umowę w celu przygotowania zawodowego, gdyż tego pojęcia ustawa o sus nie definiuje. Należy jednak zgodzić się ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 23 września 2008 r. (II AUa 445/08), że trzeba tu sięgnąć do przepisów kodeksu pracy i uznać, że chodzi o umowę zawieraną z młodocianym, czyli osobą, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat, niemającą kwalifikacji zawodowych, w celu ich uzyskania (art. 194 i następne kodeksu pracy).

W tej sprawie sąd uznał, że umowa o pracę zawarta przez przedsiębiorcę z żoną nie może być uznana za umowę w celu przygotowania zawodowego, gdyż nie była ona młodociana i nie została zatrudniona w celu przygotowania jej do pracy w charakterze robotnika wykwalifikowanego czy przyuczonego.

Okazjonalne wsparcie

Tylko sporadyczna pomoc osobie prowadzącej firmę lub będącej zleceniobiorcą nie jest współpracą, o której mowa w art. 8 ust. 11 ustawy o sus. Nie stanowi więc tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Orzecznictwo wskazuje, że współpraca przy działalności gospodarczej musi się charakteryzować:

- istotnym ciężarem gatunkowym działań współpracownika, które nie mogą mieć charakteru wtórnego,

- bezpośrednim związkiem z przedmiotem działalności gospodarczej,

- stabilnością i zorganizowaniem oraz

- znaczącym czasowo zaangażowaniem współpracownika.

Podobnie uznał również Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 15 kwietnia 2016 r. (III AUa 1730/15). Zatem jedynie taka aktywność osoby bliskiej dla przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy przynosząca mu określone, stałe dochody może być uznawana za współpracę w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o sus, konsekwencją czego jest wymóg podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 tej ustawy. Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 23 kwietnia 2010 r. (II UK 315/09).

Nie stanowi więc współpracy przy prowadzeniu biznesu sporadyczne, podejmowane okazjonalnie, zajmujące niewielką ilość czasu np. wystawianie faktur czy wydawanie ad hoc (gdy nie ma pracownika) towaru klientom. W zbliżony sposób wypowiadał się Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 28 października 2015 r. (III AUa 832/15).

Ciężar dowodu

To na ZUS spoczywa obowiązek wykazania, że małżonek osoby prowadzącej firmę wykonywał prace takiego rodzaju, rozmiaru i częstotliwości, które miały wymiar ekonomiczny i organizacyjny na tyle istotny, że mogły stanowić współpracę przy prowadzeniu tej działalności. W razie procesu, toczącego się z odwołania od decyzji, to ZUS musi dowodzić istnienia tych okoliczności.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegają osoby współpracujące z osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa o sus).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów