fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Prezydent Andrzej Duda przeciwny zniesieniu limitu składek na ZUS

Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pod apelem w sprawie utrzymania limitu podpisało się już 65 organizacji przedsiębiorców. Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny zniesieniu limitu składek na ZUS.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział 21 października br., że prezydent ma nadzieję, iż rozwiązanie takie nie trafi na jego biurko. Kilka dni wcześniej wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że jego partia Porozumienie nie zagłosuje za zniesieniem limitu składek na ZUS.

– Cieszymy się, że prezydent ma takie samo zdanie w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, jak 65 organizacji pracodawców. Prawie dwa lata temu, po apelu Lewiatana i Solidarności, prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy dotyczącej właśnie zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Trybunał uznał wówczas, że nowelizacja ustawy jest niezgodna z konstytucją. Wątpliwości wzbudził przebieg głosowania nad ustawą – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dotknie ok. 350 tys. pracowników, głównie specjalistów i ekspertów zatrudnionych nie tylko w branżach nowych technologii, ale także w motoryzacji, medycynie, finansach czy logistyce. Ich wynagrodzenia się zmniejszą, a koszty zatrudnienia wzrosną.

Czytaj także:

Zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych. Będzie nam trudniej rywalizować o takie miejsca pracy z innymi krajami. Doprowadzi to do odpływu kapitału oraz technologii, a także wysokokwalifikowanych pracowników.

Źródło: http://konfederacjalewiatan.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA