fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy zagraniczny pracodawca płaci w Polsce na ZUS i ile wynosi składka

123RF
Pracodawca z kraju unijnego, który w Polsce zatrudnia pracowników, a nie ma u nas siedziby czy oddziału, nie opłaca za te osoby składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co do zasady pracodawcy zagraniczni z państw Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), którzy nie posiadają w Polsce siedziby, oddziału ani przedstawicielstwa i nie prowadzą w Polsce działalności gospodarczej, ale zatrudniają pracowników wykonujących obowiązki służbowe na terytorium Polski, są zobowiązani do opłacania za nich składek na ubezpieczenia społeczne. Ta regulacja obowiązuje od 1 maja 2004 r., tj. od momentu wejścia Polski do UE. Wiąże się to z koniecznością rejestracji pracodawcy zagranicznego z UE/EOG w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz pełnienia funkcji płatnika dla zatrudnionych i pracujących na terytorium Polski pracowników.

Formalności w ZUS

Oddziałem ZUS dedykowanym do obsługi pracodawców zagranicznych jest I Oddział ZUS w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 6/8. To właśnie tam pracodawca zagraniczny rejestruje się jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. Zgłoszenia w ZUS powinien dokonać w ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA