Kiedy płatnik składek ZUS może być obciążony zwrotem świadczeń - wyrok Sądu Najwyższego

W przypadku świadczenia przyznanego lub wypłaconego przez organ rentowy bez podstawy prawnej może dojść do konieczności jego zwrotu jako nienależnego. Powodem może być przekazanie przez płatnika lub inny podmiot, nieprawdziwych danych mających wpływ na samo prawo lub wysokość sumy. Płatnik składek może być obciążony zwrotem, gdy przekazał organowi nieprawdziwe dane stanowiące podstawę przyznania świadczenia. Jest to, wymagający stwierdzenia winy, czyn niedozwolony.

Publikacja: 17.10.2019 16:15

Kiedy płatnik składek ZUS może być obciążony zwrotem świadczeń - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I UK 186/16 z 16 maja 2017 r.

W maju 2013 r. zlecono płatnikowi składek wykonanie projektów, które zrealizowano po konsultacjach poprzedzających realizację. Brała w nich udział zainteresowana, której płatnik powierzył na podstawie umowy o pracę wykonanie projektów w październiku 2013 r. Zainteresowana otrzymała od płatnika wynagrodzenie oraz znaczną nagrodę uznaniową. Zgodnie z przedłożonym przez płatnika 9 stycznia 2014 r. zaświadczeniem na druku ZUS Z-3, organ wypłacił na rzecz zainteresowanej przypadające po sobie od grudnia 2013 r. zasiłki: chorobowy i macierzyński. Kwota została obliczona w oparciu o wynagrodzenie określone w umowie o pracę oraz nagrodę uznaniową. W marcu 2014 r. organ rentowy wszczął postępowanie wyjaśniające odnośnie okresu, za który została wypłacona nagroda. Decyzją z 11 sierpnia 2014 r. organ rentowy zobowiązał płatnika do zwrotu nienależnie wypłaconych zasiłków. Przyjęta pierwotnie podstawa wymiaru była wadliwa, a powstała różnica w wysokości wypłaconych świadczeń podlegała zwrotowi.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona