fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Studia doktoranckie ze składkami ZUS, ale bez zasiłków

123RF
Podjęcie nauki w szkole doktorskiej od roku akademickiego 2019/2020 stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego. Jednak w czasie kształcenia nie będą tym osobom przysługiwać zasiłki.

Prawo do zasiłku chorobowego doktorant będzie miał tylko wtedy, gdy jego niezdolność do pracy będzie trwała po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, tj. po zakończeniu nauki i zaprzestaniu pobierania stypendium doktoranckiego.

Nowe zasady

Od roku akademickiego 2019/2020 kształcenie doktorantów odbywa się w szkołach doktorskich, a każdy uczestnik tej szkoły bez stopnia doktora otrzyma stypendium.

Wśród wielu zmian, jakie objęły zasady odbywania doktoratu od 1 października 2019 r., jest ta dotycząca ubezpieczeń społecznych. Osoby podejmujące naukę w szkole doktorskiej objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Dzięki tej zmianie, wprowadzonej przez ustawę z 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (DzU z 2018 r. poz. 1669), nie będzie zachodzić sytuacja, gdy gromadzenie kapitału emerytalnego zostaje przerwane na cztery lat...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA