Kapitał początkowy: Pracodawca pośredniczy w kompletowaniu dokumentów do przyszłej emerytury

Zebranie wszystkich dokumentów o ustalenie kapitału początkowego umożliwi właściwe naliczenie przyszłej emerytury. Ci, którzy tego jeszcze nie zrobili, mają czas do wystąpienia z wnioskiem o jego naliczenie.

Publikacja: 07.10.2016 06:55

Kapitał początkowy: Pracodawca pośredniczy w kompletowaniu dokumentów do przyszłej emerytury

Foto: www.sxc.hu

Kapitał początkowy ustala się dla każdego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź za którego składkę opłacał płatnik. Tak stanowi art. 173 ust. 1–1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej ustawa emerytalna).

Ponadto kapitał początkowy ustalany jest dla:

- tych spośród ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., którzy mogą skorzystać z przyznania emerytury na dotychczasowych zasadach oraz

- urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., którzy po 31 grudnia 2008 r. wystąpili lub wystąpią z wnioskiem o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (dla kobiet – 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat), którzy będą wnioskować o ustalenie emerytury na nowych zasadach, jeśli tak obliczone świadczenie będzie wyższe niż ustalone na dotychczasowych zasadach.

Zadania zatrudniającego

W myśl art. 175 ustawy emerytalnej pracodawcy muszą skompletować dokumentację umożliwiającą ustalenie kapitału początkowego dla ubezpieczonych, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne. Następnie przekazują tę dokumentację na żądanie i w terminie wyznaczonym przez ZUS. Datę złożenia papierów do ustalenia kapitału początkowego ZUS określa indywidualnie dla każdego pracodawcy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy ZUS z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego (DzU nr 72, poz. 846) pracodawca otrzymuje z jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika wezwanie o nadesłanie skompletowanej dokumentacji aktualnie zatrudnionych pracowników w celu ustalenia kapitału początkowego.

Pracodawca musi wówczas m.in.:

- zawiadomić ubezpieczonego o wskazanym przez ZUS terminie złożenia dokumentacji i wezwać go do jej dostarczenia,

- przejąć od niego dokumentację, zabezpieczyć ją i przesłać do ZUS w ustalonym czasie,

- podać na wniosku o ustalenie kapitału początkowego dane identyfikacyjne płatnika (NIP, REGON).

Wezwania przesyłane są także do płatników składek, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie.

Tej zasady nie stosuje się do płatnika składek:

- będącego zleceniodawcą,

- będącego osobą fizyczną zatrudniającą pracowników, jeżeli nie wypłaca świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,

- opłacającego składkę za osoby współpracujące.

Po otrzymaniu wezwania pracodawca informuje pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. o terminie wyznaczonym przez ZUS i wyznacza im czas na dostarczenie wymaganej dokumentacji. Firma może też kompletować papiery do ustalenia kapitału początkowego dla osoby, która nie jest już jego pracownikiem. Zebranie i przekazanie dokumentów dla byłych pracowników jest dobrowolne. Zatrudniającemu wolno również, za zgodą ubezpieczonego wyrażoną na piśmie, prowadzić postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami, mające na celu zebranie dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego. Jeżeli ubezpieczony nie wyrazi takiej zgody, samodzielnie kompletuje wniosek.

Przykład

Zatrudniona od 1 marca br. pracownica 15 października 2016 r. osiągnie powszechny wiek emerytalny i będzie składała wniosek o emeryturę według nowych zasad. Nie ma ustalonego kapitału początkowego. Poprosiła pracodawcę o pomoc w uzyskaniu dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego od pozostałych dwóch płatników składek, u których była na etacie przed 1999 r. Czy obecny zatrudniający musi jej udzielić?

Pracownica powinna sama zwrócić się do pozostałych płatników o wydanie dokumentacji i przekazać ją zatrudniającej obecnie firmie. Aktualny pracodawca może jednak, za jej pisemną zgodą, prowadzić w jej imieniu postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami w sprawie zebrania dokumentacji do ustalenia kapitału początkowego.

Do konkretnego adresata

Pracodawca przekazuje dokumentację tej jednostce ZUS, która zwróciła się o jej nadesłanie. Przepisy dopuszczają też podanie przez ubezpieczonego skompletowanych zaświadczeń bezpośrednio w ZUS. W takim przypadku musi on powiadomić o tym pracodawcę.

Ubezpieczony, który otrzymał wezwanie dostarczenia dokumentacji równocześnie od więcej niż jednego pracodawcy albo do 31 grudnia 1998 r. podlegał ubezpieczeniu u więcej niż jednego płatnika składek, zwraca się do pozostałych płatników o wydanie dokumentacji i przekazuje ją temu, który pierwszy wezwał go do jej dostarczenia. Natomiast ubezpieczeni, którzy sami zgłaszają wniosek o ustalenie kapitału początkowego, samodzielnie kompletują całą dokumentację i składają ją we właściwym oddziale ZUS.

Organ rentowy, który poprosił płatnika o nadesłanie dokumentacji, przekazuje ją placówce ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Jeżeli nie mieszka on w Polsce, dokumentacja trafia do tej placówki ZUS, która jest właściwa dla miejsca jego ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce. O przekazaniu kompletu papierów w tym trybie ZUS zawiadamia ubezpieczonego i obecnego płatnika składek.

Bez pośpiechu

ZUS w każdym czasie musi przyjąć od ubezpieczonych wnioski o ustalenie kapitału początkowego. Osoby, które jeszcze nie skompletowały wszystkich dokumentów o naliczenie kapitału początkowego, mogą złożyć wniosek o jego ustalenie także po 2016 r. Ostatecznym terminem złożenia materiału do ustalenia kapitału początkowego jest data wystąpienia z wnioskiem o emeryturę.

Kapitał początkowy ustala się dla każdego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź za którego składkę opłacał płatnik. Tak stanowi art. 173 ust. 1–1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej ustawa emerytalna).

Ponadto kapitał początkowy ustalany jest dla:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona