Wyższe składki przełożą się na kwotę zasiłku

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od wysokości opłaconych składek. Im wyższe składki opłaca przedsiębiorca i im dłużej to robi, tym może liczyć na wyższe świadczenie.

Publikacja: 03.10.2017 02:00

Wyższe składki przełożą się na kwotę zasiłku

Foto: Fotolia.com

Przedsiębiorcy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, mogą sami określić, od jakiej kwoty (podstawy wymiaru) będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Przepisy wyznaczają im:

- minimalną podstawę wymiaru składek (30 proc. minimalnego wynagrodzenia albo 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) oraz

- maksymalną podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (250 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

W tych granicach przedsiębiorca może zatem deklarować kwoty wyższe niż minimalne i opłacać od nich składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu zapewni sobie m.in. wyższy zasiłek – czy to z ubezpieczenia chorobowego, czy wypadkowego – bo ZUS naliczy świadczenie od wyższej podstawy wymiaru.

Baza obliczeń

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego (i innych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego) dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy ustalaniu tej podstawy uwzględnia się kwoty, od których zostały opłacone składki na ubezpieczenie chorobowe, po wcześniejszym odliczeniu równowartości 13,71 proc. tej kwoty.

Choroba w pierwszym miesiącu

Jeśli przedsiębiorca nabędzie prawo do zasiłku w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, to podstawę zasiłku będzie stanowić najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe (po pomniejszeniu o 13,71 proc.). Będzie tak również, gdy przedsiębiorca nabędzie prawo do zasiłku w drugim miesiącu ubezpieczenia, jeśli pierwszy miesiąc nie był pełnym miesiącem ubezpieczenia.

Zatem przedsiębiorca, który krótko podlega ubezpieczeniu chorobowemu, otrzyma zasiłek obliczony od najniższej miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W takiej sytuacji deklarowanie i opłacanie składek od kwot wyższych niż minimalna nie ma wpływu na podstawę wymiaru świadczenia.

Pomoże wcześniejszy okres ubezpieczenia

Jeżeli jednak przedsiębiorca:

- stanie się niezdolny do pracy przed pełnym miesiącem kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, ale

- ma wcześniejszy okres tego ubezpieczenia (okres ubezpieczenia rozpoczął się po przerwie, która nie przekracza 30 dni),

to ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku w korzystniejszy sposób.

Zwiększa wtedy podstawę zasiłku przez zsumowanie:

- miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (po pomniejszeniu o 13,71 proc.) oraz

- kwoty, która jest iloczynem 1/12 kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek (po jej uzupełnieniu), w części przewyższającej miesięczną najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (nadwyżki) oraz liczby pełnych kalendarzowych miesięcy aktualnego ubezpieczenia (liczby 1), powiększonej o liczbę pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia chorobowego z poprzedniego tytułu.

W taki sam sposób oblicza się podstawę wymiaru zasiłku dla ubezpieczonego, który zachorował w kolejnych miesiącach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, ale ma wcześniejszy okres tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni. Opłacanie składek od wyższej podstawy wymiaru zwiększy wówczas podstawę wymiaru zasiłku. Oznacza to, że im większa będzie nadwyżka ponad kwotę minimalną oraz im więcej miesięcy poprzedniego ubezpieczenia będzie miał przedsiębiorca, tym wyższa będzie podstawa wymiaru zasiłku.

Jeśli przedsiębiorca nie ma wcześniejszego ubezpieczenia, sumę kwot przewyższających najniższą podstawę wymiaru składek trzeba podzielić przez 12.

Po 12 miesiącach

Najwięcej na opłacaniu składek od kwot wyższych niż minimalne zyska przedsiębiorca, który opłaca wyższe składki przez długi okres, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku. Najlepiej, gdy opłaca wyższe składki przez pełne 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy.

Przedsiębiorcy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, mogą sami określić, od jakiej kwoty (podstawy wymiaru) będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Przepisy wyznaczają im:

- minimalną podstawę wymiaru składek (30 proc. minimalnego wynagrodzenia albo 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) oraz

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów