fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy wspólnik rozwiązanej spółki podlega ubezpieczeniom społecznym

Adobe Stock
Członkostwo w spółce jawnej stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych tylko wtedy, gdy ta spółka faktycznie prowadzi działalność. Data jej wykreślenia z rejestru nie ma znaczenia.

- ZUS doręczył mi decyzję o podleganiu ubezpieczeniom z prowadzenia działalności jako wspólnik spółki jawnej od 1 lutego do 31 grudnia 2017 r. Jednak w tym okresie spółka nie prowadziła już działalności (nie było przychodów, kosztów, majątek sprzedano). Już w styczniu 2017 r. zapadła uchwała wspólników o likwidacji spółki, ale wykreślenie z KRS nastąpiło dopiero w kwietniu 2020 r. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelnik.

Decyzja ZUS jest prawnie wadliwa. Czytelnik powinien rozważyć złożenie odwołania do właściwego miejscowo sądu okręgowego. Argumentem mogą być m.in. stanowiska wynikające z orzecznictwa sądowego. Wskazane jest jednak poparcie odwołania środkami dowodowymi nie tylko w postaci dokumentów, ale i zeznań odwołującego.

Czytaj także:

Czy wspólnik pustej spółki płaci ZUS

Obowiązek ubezpieczeń

W tym zakresie istotne są stosowne regulacje ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA