Układ ratalny z ZUS - sposób dla dłużników, aby nie wypaść z ubezpieczenia w styczniu 2018

Osoby, które mają długi w ZUS muszą wiedzieć, że od stycznia 2018 mogą stracić prawo do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych, nawet jeśli opłacą bieżące składki. Wyjściem z trudnej sytuacji może być dla płatnika układ ratalny. Już dziś warto złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty.

Aktualizacja: 28.09.2017 12:47 Publikacja: 28.09.2017 12:15

Układ ratalny z ZUS - sposób dla dłużników, aby nie wypaść z ubezpieczenia w styczniu 2018

Foto: www.sxc.hu

To dlatego, że każdy przedsiębiorca będzie wpłacał składki na jedno indywidualne konto, a ZUS sam już podzieli wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Jednak wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.Płatnik nie będzie więc mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, aby np. aby korzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych.

Nie czekać do stycznia

Jeśli płatnik nie jest w stanie szybko uregulować długów składkowych, może skorzystać z układu ratalnego.  Należności spłacane w ramach układu ratalnego będą wpłacane na numer rachunku składkowego – ten sam, na który będą opłacane bieżące składki.

Warto już dzisiaj złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty, aby w styczniu nie "wypaść" z ubezpieczenia. W zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie należności na raty pomoże doradca ZUS ds. ulg. Z jego usług można korzystać codziennie w godzinach otwarcia placówek ZUS.

- Kiedyś, aby otrzymać możliwość spłaty zadłużenia w ratach, przedsiębiorca musiał opłacić składki za swoich pracowników wraz z odsetkami za zwłokę i uregulować koszty egzekucyjne, jeśli takie postępowanie zostało wcześniej wszczęte. Dla wielu przedsiębiorców ten wymóg był barierą nie do pokonania. Dzisiaj, po nowelizacji przepisów, można wnioskować o rozłożenie na raty wszystkich zaległości – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Mierz zamiary podług sił

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku. Należy w nim określić, na jakich warunkach chcielibyśmy uregulować dług. Wniosek trzeba uzasadnić ważnym interesem podatnika lub społecznym (m.in. brak możliwości zarobkowania ze względu na nadzwyczajne okoliczności niezależne od przedsiębiorcy jak np. na choroba, utrata majątku w wyniku klęsk żywiołowych, ochrona miejsc pracy). Wniosek wraz z dokumentacją składa się w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym dla siedziby działania firmy lub miejsca zamieszkania.

Trzeba jednak pamiętać, że samo złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o układ ratalny nie skutkuje automatycznym rozłożeniem zadłużenia na raty. Udzielenie tego typu pomocy jest pozostawione do uznania ZUS i trzeba spełnić określone warunki, by skorzystać z tej możliwości.

- Po złożeniu wniosku firma musi terminowo i w pełnej wysokości opłacać bieżące składki do ZUS oraz w terminie i w pełnej wysokości opłacać raty zgodnie z harmonogramem spłaty zadłużenia. Jeśli nie będzie tego robić,  to zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne lub nawet upadłościowe – ostrzega Iwona Kowalska.

Ubiegając się o rozłożenie zadłużenia na raty, dłużnik powinien dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby wnioskowana przez niego ilość rat, a także ich wysokość (raty rosnące, malejące czy stałe) były dla niego optymalne i dawały realną szansę spłacenia.

Co trzeba dołączyć do wniosku

Od przedsiębiorcy ubiegającego się o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu nieopłaconych w terminie składek, ZUS zażąda dokumentów dotyczących prowadzonej przez niego firmy, w tym m.in.: dokumentów dotyczących kondycji finansowej przedsiębiorstwa (np. bilans za ostatnie 3 lata obrotowe, PITy, oświadczenie o stanie majątkowym w zakresie przewidywanych środków możliwych do uzyskania w wyniku kontaktów, umów, zabezpieczeń itp.).

Do składanego wniosku o układ ratalny przedsiębiorca będzie musiał również dołączyć informację o otrzymanej dotychczas pomocy publicznej, w tym zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej przez dłużnika w ciągu ostatnich 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o rozłożenie zaległości na raty.

Plusy układu z ZUS

Podpisanie umowy o rozłożeniu na raty zaległości wobec ZUS niesie za sobą wiele korzystnych dla przedsiębiorcy skutków. Najistotniejszym jest fakt, iż od składek, które rozłożono na raty ZUS nie na liczy odsetek za zwłokę, i to w dodatku od dnia następującego po dniu złożenia przez przedsiębiorcę wniosku w tej sprawie. W miejsce odsetek, ZUS naliczy opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ordynacji podatkowej. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy i naliczana jest odrębnie do każdej raty przypadającej do zapłaty. Opłata prolongacyjna jest stała, co oznacza, że nie może być przeliczana czy zmieniana w trakcie realizacji umowy, w tym również w sytuacji przedterminowej spłaty całości zadłużenia.

Pozytywnym efektem zawarcia układu ratalnego z ZUS jest również zawieszenie prowadzonego w stosunku do przedsiębiorcy postępowania egzekucyjnego lub niewszczynanie go, jeśli nie było prowadzone.

Kolejny plus to możliwość otrzymania przez przedsiębiorcę z ZUS zaświadczenia o niezaleganiu. Dokument ten jest niezbędny m.in. w sytuacji, gdy przedsiębiorca startuje w przetargach lub ubiega się o kredyt.

To dlatego, że każdy przedsiębiorca będzie wpłacał składki na jedno indywidualne konto, a ZUS sam już podzieli wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Jednak wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.Płatnik nie będzie więc mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, aby np. aby korzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów