fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

ZUS ostrzega przed wiadomościami z groźnym wirusem

Bloomberg
Jeśli na telefon lub skrzynkę mailową dostałeś informację o konieczności rozliczenia składek zdrowotnych, nie otwieraj jej, lecz usuń jak najszybciej - radzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Do niektórych klientów ZUS trafiają ostatnio różnymi drogami wiadomości z żądaniem wypełnienia wniosku do rozliczenia składek zdrowotnych za wrzesień. Nie wysyła ich ZUS - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak dodaje, zgodnie z ostrzeżeniem wydanym przez  CERT, przesyłka zawiera złośliwe oprogramowanie powodujące zainfekowaniem komputera, blokadę dostępu do plików, czy przechwycenie wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych. Osoby, które otrzymały taki mail lub sms, powinny od razu go skasować. Otworzenie wiadomości prowadzi do zawirusowania komputera lub telefonu.

- Zakład uczula i apeluje o rozwagę w odbieraniu korespondencji, która rzekomo została wysłana przez ZUS. Wyjaśniamy jednocześnie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur ani innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS - wyjaśnia rzeczniczka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości  co do otrzymanej korespondencji, ZUS prosi klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA