fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odwołanie nie powstrzyma ZUS od ściągania długu

AdobeStock
W odwołaniu do sądu od decyzji ZUS określającej zadłużenie składkowe przedsiębiorca nie może skutecznie wnosić o zawieszenie tej decyzji ani o wstrzymanie postępowania administracyjnego.

Prowadzę jednoosobową działalność. ZUS w decyzji ustalił moje zadłużenie składkowe za kilka miesięcy. W uzasadnieniu podał, że może nawet wpisać hipotekę. Nie kwestionuję długu. Chcę się jednak odwołać, aby zawiesić decyzję (wstrzymać postępowanie ZUS) i zyskać czas na zgromadzenie pieniędzy. Czy jest szansa na zawieszenie decyzji określającej zadłużenie i zablokowanie wpisania hipoteki? – pyta czytelnik.

Nie. W odwołaniu do sądu od decyzji ZUS określającej zadłużenie składkowe przedsiębiorca nie może skutecznie wnosić o zawieszenie decyzji ZUS wydanej w toku postępowania administracyjnego, względnie o wstrzymanie tego postępowania. W tym przypadku warto rozważyć złożenie wniosku w ZUS o rozłożenia zadłużenia na raty.

Czytaj także: Rekordzista ma 54 mln zł długu w ZUS

Obowiązkiem płatnika jest obliczanie, potrącanie z dochodów ubezpieczonych oraz rozliczanie i  opłacanie należnych składek według zasad wynikających z przepisów ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA