Składki ZUS: każde powiązanie płatników zaczyna być ryzykowne

Za osobę, która na podstawie umowy cywilnoprawnej pracuje na rzecz własnego pracodawcy, choć zawarła ją z innym podmiotem, płatnikiem składek jest pracodawca. Ta zasada nie powinna mieć zastosowania, gdy pracownik realizuje ten kontrakt w ramach działalności.

Publikacja: 07.09.2017 07:00

Składki ZUS: każde powiązanie płatników zaczyna być ryzykowne

Foto: Fotolia.com

W zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika niż wynikałoby to z przepisów kodeksu pracy. Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa) za pracownika uważa się także osobę, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź też umowy o dzieło – jeżeli:

- jedną z tych umów zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub

- w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Ważne! Jako umowy zawartej z własnym pracownikiem nie traktuje się umowy z osobą, której pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego, wychowawczego lub macierzyńskiego. Pracownik nie podlega wówczas ubezpieczeniom z etatu.

Zależności stron

Sytuacja wykonywania umowy zlecenia na rzecz własnego pracodawcy ma miejsce, gdy istnieje tzw. powiązanie pomiędzy płatnikami. Jest tak, gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i dodatkowo z innym podmiotem zawiera umowę zlecenia, ale pracę w ramach tej umowy wykonuje na rzecz własnego pracodawcy.

W uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09) Sąd Najwyższy uznał, że płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i  zdrowotne za osobę wykonującą umowę cywilnoprawną na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje ona w stosunku pracy, jest pracodawca, tj. podmiot, na rzecz którego faktycznie świadczona jest praca w ramach tej umowy, a nie ten, z którym została ona zawarta. Sprawa dotyczyła umowy o dzieło, ale ma zastosowanie także do zleceniobiorców. W konsekwencji to na pracodawcy jako płatniku ciąży obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania do ZUS składek na ubezpieczenia osób wymienionych w art. 8 ust. 2a ustawy. Jego obowiązkiem jest też obliczanie części składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych, potrącanie ich ze środków tych osób i przekazywanie do ZUS.

Przychód w podstawie z etatu

Z orzeczenia SN wynika, że w przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy, w podstawie wymiaru składek uwzględnia się też przychód z umowy cywilnoprawnej. Pracodawca powinien więc uwzględnić w podstawie wynagrodzenie, które jego pracownik otrzymuje od innych podmiotów na podstawie umów cywilnoprawnych, gdy są one wykonywane na jego rzecz.

Przedmiot działalności

Pojawia się pytanie, czy ta konstrukcja ma zastosowanie, gdy pracownik wykonuje umowę zlecenia na rzecz własnego pracodawcy, jeśli zawarł ją w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej? Dotychczas ZUS w swoich poradnikach informował, że tak nie jest.

W tym kontekście wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy. W wyroku z 27 kwietnia 2017 r. (I UK 182/16) uznał, że jeśli lekarz albo pielęgniarka zatrudnieni w szpitalu na podstawie umowy o pracę prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą i w jej ramach zawrą umowę z firmą zewnętrzną, którą wykonują na rzecz szpitala, to obowiązek opłacania składek powstaje dla szpitala.

Orzeczenie to dotyczyło jednak placówki służby zdrowia. Ponadto SN wskazał, że podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez Fundusz jest – stosownie do art. 132 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a Funduszem. Stosownie do ust. 3 tego przepisu nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z lekarzem, pielęgniarką, położną ani inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z funduszem. SN podkreślił, że ten zakaz dotyczy też osób, które zawarły taką umowę z podwykonawcą.

Szpital musi zatem uwzględniać w podstawie składek przychód uzyskany przez jego pracownika od firmy zewnętrznej, nawet jeśli zawarł on z tą firmą umowę w ramach działalności. Nie wiadomo natomiast, czy wyrok ten odbije się rykoszetem na sytuacji innych płatników, którzy zawarli ze swoimi pracownikami dodatkowe umowy cywilnoprawne w ramach ich działalności.

Zdaniem autora

Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z Kancelarią LexConsulting.pl

Powstaje pytanie, czy rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego zapadło z uwagi na naruszenie przywołanych przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, czy też stanowisko to będzie obowiązywało także inne osoby, zatrudnione poza szpitalami.

Należy podkreślić, że ZUS w poradnikach dostępnych na stronie internetowej wskazywał, że art. 8 ust. 2a ustawy systemowej nie ma zastosowania do umów cywilnoprawnych wykonywanych w ramach działalności. Czas pokaże, czy mimo to, pod wpływem ewentualnej zmiany interpretacji przepisów, zmusi również innych płatników do korekty rozliczeń opłacania wstecz składek.

Takie rozstrzygnięcie byłoby niekorzystne także dla samych ubezpieczonych. Płatnik, który ureguluje zaległość w ZUS, może bowiem wystąpić z roszczeniem do ubezpieczonego o zwrot składek finansowanych z jego środków.

W zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika niż wynikałoby to z przepisów kodeksu pracy. Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa) za pracownika uważa się także osobę, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź też umowy o dzieło – jeżeli:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona