Menedżerowie legalnie ominą płacenia składek ZUS

Wystarczy obok kontraktu prowadzić oddzielną działalność szkoleniową, konsultacyjną czy spółkę z żoną.

Aktualizacja: 19.08.2015 17:15 Publikacja: 19.08.2015 16:45

Menedżerowie legalnie ominą płacenia składek ZUS

Foto: www.sxc.hu

Jedna z wydanych ostatnio przez ZUS interpretacji potwierdza zupełnie zgodny z prawem sposób na ominięcie zapłaty składek ZUS od wynagrodzeń menedżerów zasiadających w zarządach spółek (nr interpretacji: DI/100000/43/ 719/2015).

Wielu skorzysta

Ma to ogromne znaczenie nawet dla kilku tysięcy osób zajmujących najwyższe stanowiska w publicznych i prywatnych przedsiębiorstwach po tym, gdy Sąd Najwyższy 17 czerwca 2015 r. (III UZP 2/15) orzekł, że składki powinni oni płacić od kontraktów, a nie prowadzonej równolegle działalności gospodarczej. Okazuje się, że wyjściem z takiej sytuacji jest rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności, tak by nie przewidywała ona tylko świadczenia usług w postaci zarządzania spółką, ale także inne niezwiązane z nią aktywności.

W myśl interpretacji ZUS, jeśli przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprócz przychodów z kontraktu menedżerskiego uzyskuje także inne przychody z różnych źródeł, to może wtedy wybrać, czy płacić wysokie składki od kontraktu, czy niskie, bo zryczałtowane, z oddzielnej działalności gospodarczej.

Ważne jednak, by taka dodatkowa działalność była faktycznie przez prezesa prowadzona. Nie ma przy tym znaczenia, jaki będzie jej zakres, bo może po godzinach sprzątać budynki własnej firmy albo prowadzić szkolenia z zarządzania spółkami kapitałowymi lub mieć na boku zwykły sklep spożywczy czy zakład fryzjerski. Prezes nie musi nawet osobiście angażować się w pracę takiej spółki, wystarczy, że zleci jej prowadzenie zatrudnionym w niej pracownikom.

Nowe pomysły nie zawsze najlepsze

Okazuje się jednak, że niektórzy menedżerowie szukają prostszych sposobów na oszczędzanie na składkach ZUS. W niektórych przypadkach mogą one być jednak bardzo ryzykowne.

– Docierają do mnie informacje, że niektórzy menedżerowie dzielą swoje wynagrodzenie na dwie części i podpisują dwie umowy ze spółką, w której zarządzie zasiadają – mówi Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach. – Jedna to stary kontrakt menedżerski, od którego nadal płacą składki, a druga to umowa na konsultacje, od którego składki ZUS już się nie należą.

Trzeba jednak bardzo uważać z takimi umowami, by ZUS nie uznał ich za fikcję i próbę ominięcia prawa.

– Najlepiej, aby takie umowy podpisywali wyłącznie członkowie zarządu, którzy mają specjalistyczną wiedzę z zakresu np. księgowości czy IT, a udzielane spółce konsultacje w tych dziedzinach nie dotyczyły kwestii zarządzania spółką, ale np. modernizowania spółki w tym zakresie – dodaje Chruściel.

Opinia:

Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

Menedżerowie zasiadający w zarządach, którzy chcą uniknąć zapłaty składek od kontraktów, nie powinni ryzykować z żadnymi cudownymi umowami, które mogą zostać po latach zakwestionowane przez ZUS. Najlepszą i sprawdzona metodą jest, by obok kierowania spółką prowadzili oddzielną działalność gospodarczą. Może to polegać np. na stworzeniu spółki cywilnej z żoną. Status wspólnika pozwala na płacenie podstawowej składki ZUS od przedsiębiorców i zwolnienie się z opłacania znacznie wyższych składek od kontraktu. Podobnie będzie np. z prowadzeniem w ramach własnej działalności gospodarczej cyklicznych szkoleń, najlepiej na rzecz zewnętrznych podmiotów. Trzeba pamiętać, że prowadzenie tej dodatkowej działalności na papierze nie wystarczy. Musi to być faktycznie wykonywana praca.

Jedna z wydanych ostatnio przez ZUS interpretacji potwierdza zupełnie zgodny z prawem sposób na ominięcie zapłaty składek ZUS od wynagrodzeń menedżerów zasiadających w zarządach spółek (nr interpretacji: DI/100000/43/ 719/2015).

Wielu skorzysta

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a