fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Zniesienie limitu składek ZUS może zagrozić inwestycjom

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W projekcie budżetu państwa na 2020 rok pojawiają się liczne kwestie, dotyczące podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, które mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na wizerunek Polski jako dobrego miejsca do inwestycji.

Oprócz zwolnienia od podatku PIT pracowników do lat 26, a także obniżenia stawki PIT z 18% na 17%, istnieje projekt likwidacji ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ZUS. Warto zauważyć, że w 2018 roku ta sama kwestia, zniesienia limitu składek ZUS była przedmiotem postępowania w Trybunale Konstytucyjnym, jednak Trybunał orzekł, iż przepisy te są niezgodne z Konstytucją RP.

W 2018 roku KPMG zdecydowało się zbadać opinię przedsiębiorstw działających w Polsce na temat konsekwencji, ewentualnego w tym czasie zniesienia limitu składek ZUS na prowadzoną przez nich działalność. Z badań KPMG wynika, iż negatywna ocena zmiany w przepisach rośnie wraz ze wzrostem rocznych przychodów i liczbą zatrudnionych pracowników w ankietowanych przedsiębiorstwach. Aż 37% badanych firm wyraziło obawę, iż ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek ZUS, może spowodować odpływ wysoko wyspecjalizowanych pracowników za granicę, a także osłabić wizerunek Polski jako atrakcyjnego kraju do inwestycji. Firmy wskazały również, iż zniesienie limitu składek ZUS , może doprowadzić do zaburzenia płynności i konieczność finansowania z dodatkowych źródeł, a także zmusić przedsiębiorstwa do ograniczenia działalności w niektórych obszarach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA