fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Nowe formularze do ZUS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Skomplikowane i długie symbole formularzy służących do załatwiania spraw ubezpieczeniowych zostały skrócone, a niektóre druki zastąpiły kilka innych. Prostsze są też zasady ich wypełniania i pouczenia.

ZUS od ponad roku pracuje nad optymalizacją i uproszczeniem formularzy. Zmienił się ich wygląd, zrezygnowano z części pól i sekcji, a komunikaty i opisy pól napisano przyjaznym, prostym językiem. Oprócz tego część formularzy zmieniła nazwę lub symbol. Niektóre druki wyeliminowano albo zastąpiono kilka jednym >patrz tabelka. Od kwietnia 2017 r. udostępniono ok. 40 nowych wzorów formularzy, a nad kolejnymi wciąż trwają prace.

Tym samym obecnie płatnik, który chce skompletować wniosek o emeryturę bądź ustalenie kapitału początkowego, robi to na druku EMP lub EKP, a nie odpowiednio RP-1E, KP-1 lub KP-3. Gdy zaś chce wnosić o rozłożenie należności na raty, powinien wypełnić druk RSR zamiast ZUS-EUR-02. Z kolei wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (30-krotność) składa się obecnie na formularzu RRP, który zastąpił dwa inne druki: EPW-P, EPW-U.

Nowe druki są dostępne na stronie ZUS, w zakładce „Wzory formularzy" (zastąpiły druki dotychczasowe). Wszystkie nowe wzory są dostępne w pliku pdf oraz w wersji do wypełnienia i wydruku (wersja edytowalna). Dotychczasowe druki można jeszcze pobrać w formie papierowej w placówkach ZUS i korzystać z nich do wyczerpania zapasów.

ZUS zapowiada, że niebawem wprowadzi zmiany w innych swoich formularzach.

Zestawienie formularzy, które zmieniły symbol
Rzeczpospolita
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA