Praca szczególna bez składek na FEP

Nie trzeba odprowadzać składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za osoby zatrudnione w stosunku pracy, które dodatkowo pracują na zlecenia zawarte z własnym pracodawcą jako kierowcy autobusów.

Publikacja: 16.07.2015 03:00

Foto: Rzeczpospolita

Tak uznał ZUS w Lublinie w decyzji 1337/2014 z 2 marca 2015 r. (WPI/ 200000/43/162/2015).

Wnioskodawca spytał ZUS o to, czy powinien odprowadzać składkę na FEP ze zlecania pracy w szczególnych warunkach pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę i spełniającym warunki z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (dalej ustawa pomostowa), z którymi zawarł dodatkową umowę-zlecenie wykonywania obowiązków kierowcy autobusu.

We wniosku przedsiębiorca wskazał, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po 31 grudnia 1948 r. i wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy. Ponadto wymóg opłacania składek za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac. Wnioskodawca miał wątpliwości, czy składki te należy opłacać za osoby pozostające w stosunku pracy i sporadycznie wykonujące na dodatkowym zleceniu pracę kierowcy autobusu (osoby te spełniają warunki z art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej). Wnioskodawca wskazał, że praca jako kierowca autobusu jest pracą o szczególnym charakterze wymienioną w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w poz. 8. Przedsiębiorca uważa, że jeżeli w zakresie odrębnego stosunku prawnego – umowy cywilnoprawnej – zleca swoim pracownikom wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, to nie musi już odprowadzać składek na FEP.

Lubelski oddział ZUS podzielił to stanowisko. Stwierdził, że pod pojęciem pracownika, zgodnie z definicją z art. 2 pkt 3 ustawy pomostowej, rozumie się osoby fizyczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1, 2a i ust. 6 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Są to więc zatrudnieni w stosunku pracy albo wykonujący działalność twórczą lub artystyczną, tancerze zawodowi, podlegający ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze. Tym samym nie ma podstaw prawnych, aby za pracownika w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych uznać też osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, do którego zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Nieistotne jest przy tym, czy zleceniobiorcę wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze łączą ze zleceniodawcą innego rodzaju stosunki prawne, np. pracy. W konsekwencji do zatrudnionych w stosunku pracy, dodatkowo realizujących umowę cywilnoprawną zawartą z własnym pracodawcą, gdzie praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze świadczona jest jedynie na mocy umowy cywilnoprawnej, nie zachodzi wymóg opłacania składek na FEP.

Komentarz eksperta

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Słuszna jest interpretacja ZUS dokonana w sprawie odprowadzania składek na FEP. Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych oraz ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych pracownikiem, któremu przysługuje emerytura pomostowa, jest osoba zatrudniona na umowę o pracę albo wykonująca działalność artystyczną. Nie przysługuje ona natomiast zatrudnionym na podstawie odrębnego stosunku prawnego, tj. umowy cywilnoprawnej. Nie ma przy tym znaczenia, na jaki okres został „zatrudniony" pracownik na zlecenie (na dwie godziny czy 20 godzin w tygodniu). Osoby zatrudnione na zlecenie nie mogą bowiem korzystać z przywilejów wynikających z ustawy o emeryturach pomostowych, nawet jeżeli pracują tak samo jak zaangażowani na umowę o pracę. Nie ma też żadnego znaczenia to, że wykonywaną przez nich pracę zalicza się do grupy tych o szczególnym charakterze. Nieistotny jest również fakt, że pracownik, któremu zlecono pracę, jest zatrudniony u pracodawcy na umowę o pracę, ale z zakresu jego obowiązków nie wynikają czynności, które zostały pracownikowi zlecone w odrębnej umowie. Istotne jest odróżnienie dwóch umów, na podstawie których pracownik świadczy pracę, oraz różnych obowiązków i przywilejów wynikających z każdej z nich. Zatem od osób, którym szef dodatkowo zleca wykonanie pracy o szczególnym charakterze, nie trzeba odprowadzać składki na FEP.

Tak uznał ZUS w Lublinie w decyzji 1337/2014 z 2 marca 2015 r. (WPI/ 200000/43/162/2015).

Wnioskodawca spytał ZUS o to, czy powinien odprowadzać składkę na FEP ze zlecania pracy w szczególnych warunkach pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę i spełniającym warunki z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (dalej ustawa pomostowa), z którymi zawarł dodatkową umowę-zlecenie wykonywania obowiązków kierowcy autobusu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona