Zasiłek macierzyński a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - uchwała siedmiu sędziów SN

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą kończy się z chwilą rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego - orzekł wczoraj Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.

Publikacja: 12.07.2019 18:17

Zasiłek macierzyński a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - uchwała siedmiu sędziów SN

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy odpowiedział w ten sposób na wniosek Pierwszego Prezesa SN o dokonanie tzw. abstrakcyjnej wykładni przepisów prawa ubezpieczeń społecznych określających zasady podlegania podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Uchwała ma ogromne znaczenie dla kobiet, które w czasie prowadzenia działalności gospodarczej urodziły dziecko, a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego muszą skorzystać z zasiłku chorobowego czy opiekuńczego na dziecko.

Czytaj też:

Matka prowadząca firmę po zasiłku macierzyńskim musi się niezwłocznie zgłosić do ubezpieczeń

Przełomowy wyrok SN ws. zasiłku macierzyńskiego i samozatrudnienia

Rekordowy zasiłek z ZUS. Matka otrzymuje 78,5 tys. zł

Chodziło o rozwianie wątpliwości interpretacyjnych związanych z kwestią dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jakim została objęta na swój wniosek osoba prowadząca pozarolniczą działalność,  zanim rozpoczęła  korzystanie z prawa do zasiłku macierzyńskiego. Czy ubezpieczenie to ustaje w związku z rozpoczęciem pobierania  zasiłku macierzyńskiego, czy też trwa ono w sposób nieprzerwany przez cały okres pobierania tego świadczenia, po czym jest kontynuowane (chyba, że w międzyczasie wystąpi którakolwiek z okoliczności powodujących ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wymienionych w art. 14 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej u.s.u.s.).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego  zarysowały się aż trzy odmienne poglądy na ten temat.

Przymusowa przerwa

Według pierwszego stanowiska, ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność ustaje z chwilą nabycia przez nią prawa do zasiłku macierzyńskiego, skutkiem czego osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest wyłączona z tego ubezpieczenia co najmniej przez okres równy okresowi pobierania zasiłku macierzyńskiego. Skutek? Jeśli po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza matka  zamierza korzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie chorobowe, powinna  złożyć nowy wniosek o ponowne objęcie jej tym ubezpieczeniem. Niestety, ze względu na warunki wynikające z art. 14 ust. 1 i 1a u.s.u.s. złożenie wniosku staje się skuteczne nie wcześniej, niż pierwszego dnia po upływie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. W konsekwencji matka zalicza "przymusową przerwę" w ubezpieczeniu chorobowym (spowodowaną korzystaniem przez nią z prawa do zasiłku macierzyńskiego). Nie jest zatem zachowana ciągłość ubezpieczenia chorobowego, a to może mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się  w przyszłości o dalsze świadczenia finansowane z ubezpieczenia chorobowego (np. o zasiłek chorobowy), jak również może wpływać na sposób ustalania wysokości świadczeń zasiłkowych.

W tydzień do ZUS

Zgodnie z drugim wariantem orzeczniczym, ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność wcale się nie kończy z chwilą rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale ustaje dopiero w momencie zaprzestania korzystania z tego świadczenia. Jest tak dlatego, że w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego dobrowolne ubezpieczenie chorobowe uzyskuje, w rozumieniu art. 13 pkt 13 u.s.u.s., status prawny obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, który ustawodawca kwalifikuje – na zasadzie fikcji prawnej – jako okres opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe (art. 14 ust. 3 u.s.u.s.). Tym niemniej po upływie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego „przejściowe" podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego kończy się, co wymaga złożenia przez osobę zainteresowaną wniosku o ponowne objęcie jej adekwatnym tytułem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w terminie przez nią wybranym (art. 36 ust. 5 u.s.u.s.). Przy takim założeniu przedsiębiorcza mama, która  po zakończeniu  pobierania zasiłku macierzyńskiego chce zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego, powinna niezwłocznie (zasadniczo w terminie 7 dni po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego) zgłosić się do tego ubezpieczenia z racji prowadzenia działalności pozarolniczej  i opłacić należną składkę.

Według trzeciego poglądu, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, zainicjowane wnioskiem złożonym przed rozpoczęciem pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie ustaje ani z chwilą rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego, ani z chwilą zakończenia korzystania z tego świadczenia. Trwa ono w sposób nieprzerwany tak długo, aż wystąpi którakolwiek z okoliczności wskazanych enumeratywnie w art. 14 ust. 2 u.s.u.s. Przy takim założeniu osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego jest w dalszym ciągu zainteresowana korzystaniem z ochrony, jaką gwarantuje jej ubezpieczenie chorobowe, wcale nie musi ponawiać wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Wystarczy, że terminowo opłaci składkę należną na ubezpieczenie chorobowe za okres przypadający bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Pytanie Pierwszego Prezesa SN było następujące: „Czy rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, skutkuje ustaniem tego ubezpieczenia na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 300)?".

Przepisy dalekie od doskonałości

Sąd Najwyższy w powiększonym składzie odpowiedział na to pytanie twierdząco. Wskazał, że przepisy prawa ubezpieczeń społecznych należy interpretować w sposób ścisły.

- Jakkolwiek konstrukcja aktualnie obowiązujących przepisów określających zasady podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność jest daleka od doskonałości, to jednak treść tych regulacji nie pozwala na wyprowadzenie wniosku, zgodnie z którym ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która rozpoczęła pobieranie zasiłku macierzyńskiego, w dalszym ciągu trwa w okresie pobierania tego świadczenia. Przyjęcie takiej tezy oznaczałoby akceptację dla wykładni contra legem - stwierdził SN.

Dodał, że zdaje sobie sprawę z mankamentów redakcyjnych, jakimi są dotknięte niektóre przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (spowodowane m.in. licznymi nowelizacjami tej ustawy), ale nie może zastępować ustawodawcy w wykonywaniu działalności prawotwórczej i nie posiada kompetencji do „poprawiania" nieprecyzyjnie  sformułowanych regulacji prawnych.

Pogląd wyrażony w uchwale powiększonego składu SN oznacza więc w praktyce, że matka, która zakończyła pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a wcześniej zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą, w celu skorzystania na przyszłość z ochrony, jaką ubezpieczenie chorobowe daje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, musi ponownie zgłosić się do tego ubezpieczenia (tzn. złożyć odpowiedni wniosek) i opłacić należną składkę.

sygn. akt III UZP 2/19?

Sąd Najwyższy odpowiedział w ten sposób na wniosek Pierwszego Prezesa SN o dokonanie tzw. abstrakcyjnej wykładni przepisów prawa ubezpieczeń społecznych określających zasady podlegania podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Uchwała ma ogromne znaczenie dla kobiet, które w czasie prowadzenia działalności gospodarczej urodziły dziecko, a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego muszą skorzystać z zasiłku chorobowego czy opiekuńczego na dziecko.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego