Oznacza to że zmiany wejdą w życie od 1 listopada. Kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które po tej dacie urodzą dziecko nie będą miały szans na wysoki zasiłek macierzyński.

Chodzi o nowelizację ustawy o ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewiduje ona zmianę sposobu obliczania zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego w przypadku krótszego niż 12 miesięcy okresu opłacania składek do ZUS, przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Zmiana ma uniemożliwić sytuację, gdy osoba spodziewająca się dziecka w zamian za jedną wysoką składkę ZUS mogła później liczyć na wysokie świadczenie przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Od 1 listopada 2015 r., by uzyskać najwyższy możliwy zasiłek, wysokie składki do ZUS trzeba będzie wpłacać przez 12 miesięcy, a nie tylko jeden. Cała operacja przestanie się więc już tak opłacać.

Zmiana spotkała się z silnym oporem kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które zostały zaskoczone niekorzystną zmianą przepisów w czasie ciąży. Tak, że nie będą w stanie jej przeciwdziałać i urodzą dziecko już po zmianach, czyli bez szans na wysoki zasiłek.

Prezydent przed podpisaniem kontrowersyjnej ustawy wystąpił do posłów z apelem o wydłużenie okresu przejściowego i oddalenie momentu wejścia nowych przepisów o rok, a nie 3 miesiące jak przewiduje obecnie nowelizacja.