fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Wysokie zasiłki jeszcze przez rok

www.sxc.hu
Ciężarne prowadzące biznes nie muszą się już obawiać obniżki macierzyńskiego.

Po raz kolejny kobiety musiały walczyć o swoje. Po matkach pierwszego kwartału przedstawicielki ruchu społecznego Matki na Działalności Gospodarczej wywalczyły odroczenie niekorzystnych zmian obniżających zasiłki macierzyńskie dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Apel prezydenta

– Prezydent nie zgadza się, by to prawo działało wstecz. Macierzyństwo wymaga stabilności i kobiety spodziewające się dziecka nie powinny być zaskakiwane zmianami przepisów – mówi prof. Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta RP. – Dlatego wystąpi do posłów z apelem o wydłużenie okresu oczekiwania na wejście tych przepisów w życie do 12 miesięcy.

Chodzi o nowelizację ustawy o zasiłkach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która od 1 listopada ma zmienić zasady liczenia podwyższonych zasiłków macierzyńskich. Po zmianach nie wystarczy już zapłacić jednej składki do ZUS w wysokości 3 tys. zł, by na rok zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości prawie 5 tys. zł miesięcznie.

– Może zdarzały się nieprawidłowości, ale nowe prawo uderza też w kobiety, które od lat uczciwie prowadziły działalność gospodarczą i ostatnio zaszły w ciążę. Nic dziwnego, że chcą skorzystać z możliwości, jakie dają im obecne przepisy – mówi Małgorzata Borowska z ruchu Matki na Działalności Gospodarczej.

Zainteresowane podkreślają, że nowe prawo obniżające zasiłki macierzyńskie, możliwe do uzyskania po porodzie przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą, uderzy w biedne osoby. Najczęściej są to kobiety, które zostały wypchnięte przez pracodawcę z etatu na działalność, by mógł zaoszczędzić w ten sposób na kosztach zatrudnienia, czy takie, które do założenia firmy zostały namówione przez państwo oferujące bezzwrotne dotacje dla bezrobotnych na rozkręcenie biznesu.

Duża grupa to kobiety dotknięte syndromem lepkiej podłogi pracujące w branżach, w których trudno o awans i wysokie zarobki, czyli fryzjerki, ekspedientki, ale także pielęgniarki.

Potrzebne zmiany

– Moje wątpliwości budzi art. 22 nowelizacji, ponieważ uderzy w kobiety, które przed zmianą przepisów przejdą na zasiłek chorobowy, ale urodzą dziecko już po niej – zauważa Katarzyna Przyborowska, radca prawny. – Nie będą one w stanie uniknąć obniżki zasiłku macierzyńskiego, który po zmianach zostanie obliczony na nowych, mniej korzystnych, zasadach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA