fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Prezes ZUS: łączna kwota umorzeń składek to 7,3 mld zł

Fotorzepa
- ZUS wypłacił ponad 2,7 mld zł z tytułu świadczeń postojowych. Ponadto umorzyliśmy składki na FUS na łączną kwotę ponad 7,3 mld zł – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach tarczy antykryzysowej od 1 kwietnia ZUS przyjął ponad 3,7 mln wniosków. Najwięcej dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek i świadczenia postojowego.

Tylko za marzec złożonych zostało prawie 1 mln 600 tys. wniosków o zwolnienie ze składek na kwotę ponad 3,9 mld zł i zdecydowaną większość wniosków rozpatrzono pozytywnie. Za kwiecień  złożono 1 mln 700 tys.  wniosków na kwotę ponad 3,4 mld zł i rozpatrzono prawie 90 proc. W sumie zwolniono  płatników składek na kwotę 7 mld 360 mln zł. Najwyższe kwoty z tytułu zwolnień ze składek dotyczą oddziałów ZUS w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Czytaj też: Zagadkowe przelewy z ZUS. Firmy dostały pomoc, o którą nie wnioskowały

- Przedsiębiorcy otrzymali już informację, że są zwolnieni ze składek. Ten okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia, w przyszłości ustalania emerytury, a także prawa do opieki zdrowotnej – podkreśliła prof. Uścińska.

Z tytułu świadczeń postojowych wypłacono już w całym kraju ponad 2,7 mld zł, najwięcej na terenie Mazowsza i Śląska. W sumie wniosków o postojowe było 1 mln 600 tys. Zakończono 1 mln 470 tys. spraw, a środki wypłacono prawie 90 procentom wnioskodawców.

Jak informuje ZUS, od 18 marca pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej i specjalnych infolinii ZUS obsłużyli 666 tys. połączeń w sprawach: dodatkowych zasiłków opiekuńczych, świadczeń z tytułu kwarantanny, wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA