fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Niższy ZUS dla artysty zawodowego

Adobe Stock
65 tys. ludzi sztuki może mieć szansę na dopłatę do składek. Zapłacą też niższe podatki.

Polska Izba Artystów – nowy twór, który zostanie utworzony jako państwowa osoba prawna – będzie przyznawać uprawnienia artysty zawodowego. Będzie nim osoba wykonująca zawód artystyczny. Ten zaś został określony jako działalność twórcza lub wykonawstwo artystyczne w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym obejmujące czynności związane z powstawaniem dzieła, m.in. próby do występów i same występy, prowadzone w architekturze, muzyce, sztukach wizualnych, sztukach performatywnych, teatrze, filmie, literaturze, tańcu, twórczości ludowej. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Najważniejszym z uprawnień wynikających z projektowanej ustawy będzie prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na specjalnych zasadach. Artyści będą mogli uzyskać dopłatę przyznawaną osobom, których przeciętny miesięczny dochód był niższy niż 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym. Dopłata, w zależności od wysokości przychodu, ma wynosić od 20 do 80 proc. obowiązkowych składek.

Czytaj też: Minister Gliński: artyści będą mogli płacić niskie składki na ZUS i państwo im dopłaci

Ustawa wprowadza też 50-proc. koszty uzyskania przychodu dla wszystkich artystów zawodowych.

Jak wynika z oceny skutków regulacji, z ok. 67 tys. twórców i artystów w Polsce ubezpieczeniami społecznymi jest objętych zaledwie 43,7 proc.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA