fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płatnik składek poda ZUS zawód zgłaszanego do ubezpieczenia. Zmiana wzorów druków ZUA i ZZA

Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Zgłaszając ubezpieczonego do ZUS po 15 maja płatnik składek będzie musiał podawać wykonywany przez tę osobę zawód. Zmienią się wzory druków ZUA i ZZA.

W odpowiednich polach tych dokumentów trzeba będzie wpisywać kod zawodu, czyli sześciocyfrowy numer określony w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 227).

Czytaj także:

Nowe prawo: Obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r.

Zmiana ma zostać wprowadzona w tym samym dniu, z którym wejdzie w życie zmodyfikowana treść art. 36 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.). Przepis ten określa, jakie dane musi zawierać zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (stosuje się go odpowiednio przy zgłoszeniach do ubezpieczenia zdrowotnego). Od 16 maja br. zakres informacji, jakie musi zawierać zgłoszenie – tj. dokument ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zostanie rozszerzony o zawód wykonywany przez ubezpieczonego...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA