fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy pandemia wydłużyła czas na złożenie wniosku o zasiłek chorobowy z ZUS?

Adobe Stock
Przepisy tarczy antykryzysowej nie zmieniły terminu, w jakim ubezpieczony może zgłosić roszczenie o świadczenie chorobowe. Nadal obowiązuje tu 6-miesięczny okres przedawnienia.

- W marcu 2020 r. byłem na zwolnieniu lekarskim. Dopiero w styczniu br. wystąpiłem do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, bo dowiedziałem się o takiej możliwości. ZUS mi jednak odmówił, bo rzekomo minęło sześć miesięcy na zgłoszenie prawa do zasiłku. Czy faktycznie tak jest? Czy tarcza antykryzysowa nie zmieniła tych zasad? – pyta czytelnik.

Decyzja ZUS jest słuszna. Doszło do przedawnienia prawa do świadczenia. W tych okolicznościach ewentualne odwołanie od decyzji ZUS oddali sąd.

Ocena pytania czytelnika wymaga odniesienia się do regulacji prawnych ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 870 ze zm.). Merytoryczną ocenę tego problemu należy przeprowadzić przez pryzmat art. 67 tej ustawy, który odnosi się do terminów w perspektywie zachowania prawa do zasiłku chorobowego. Reguluje on tzw. przedawnienie roszczeń zasiłkowych. Z treści tego przepisu wyni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA