Tarcza antykryzysowa: składki ZUS później lub wcale

Samozatrudnieni i pracodawcy zgłaszający w ZUS do dziewięciu osób mogą wnioskować o zwolnienie ze składek za trzy miesiące. Przy braku prawa do tej ulgi można skorzystać z odroczenia terminu ich płatności.

Publikacja: 02.04.2020 19:54

Tarcza antykryzysowa: składki ZUS później lub wcale

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie w związku z przestojem ekonomicznym, obniżonym wymiarem czasu pracy, albo pomoc od starosty na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, otrzyma również środki na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne, należnych od pracodawcy od tych świadczeń.

Ta pomoc – przysługująca przez okres pobierania świadczeń maksymalnie przez trzy miesiące – będzie finansowana z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zwolnienie na trzy miesiące

Dla najmniejszych firm ustawa przewiduje natomiast zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych za okres marzec–maj 2020 r.

O tę ulgę może się ubiegać przedsiębiorca, który był zgłoszony jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r., jeżeli 29 lutego br. zgłaszał do ubezpieczeń społecznych mniej niż dziesięć osób. W liczbie ubezpieczonych uwzględnia się wszystkie osoby zgłoszone do tych ubezpieczeń, w tym samego przedsiębiorcę i osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności.

Zwolnienie obejmuje składki wykazane w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za okres marzec–maj 2020 r. – zarówno te finansowane przez pracowników, jak i pracodawcę.

Z wnioskiem o zwolnienie ze składek może także wystąpić osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – w tym również wspólnik spółki cywilnej, twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej – która:

- opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne,

- prowadziła działalność przed 1 lutego 2020 r.,

- przychód z tej działalności osiągnięty w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek (co do zasady – marzec), nie przekroczył 15 681 zł (tj. 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.).

Zwolnienie obejmie składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, w najniższej obowiązującej taką osobę podstawie wymiaru.

Kłamstwo ujawni KAS

ZUS będzie weryfikował oświadczenie przedsiębiorcy o przychodzie w Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli przedsiębiorca skłamie, będzie musiał zapłacić składki z odsetkami w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji ZUS w tej sprawie.

Okres zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne nie wpływa na prawo ani wysokość świadczeń zależnych od opłacenia składek. Ponadto przedsiębiorca zachowuje prawo do świadczeń za czas choroby i macierzyństwa, jeśli podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu 1 lutego 2020 r.

Wszystkie osoby, za które nie będzie obowiązku opłacania składek, zachowują ponadto prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wraz z członkami rodziny, których zgłosiły do ubezpieczenia zdrowotnego.

Odroczenie płatności

Możliwość odroczenia płatności składek na ubezpieczenia społeczne za okres luty–kwiecień 2020 r. została wprowadzona jeszcze przed opracowaniem ustawy. ZUS przygotował dla przedsiębiorców szczegółowe instrukcje i wytyczne w tym zakresie.

Ustawa wprowadziła tylko jedną zmianę. W art. 15zb wskazano, że od odroczonych składek nie pobiera się opłaty prolongacyjnej.

Zwolnienie z tej opłaty ma zastosowanie tylko do prolongaty i rozłożenia na raty składek za 2020 r. Wniosek powinien zostać złożony w okresie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo do 30 dni po ich odwołaniu.

PROCEDURA

1. Przedsiębiorca składa wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r. w formie dokumentu papierowego lub elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS.

2. Płatnik składa deklaracje rozliczeniowe za okres marzec–maj 2020 r. na dotychczasowych zasadach, nie później niż 30 czerwca 2020 r.

3. ZUS rozpatruje wniosek o zwolnienie w ciągu 30 dni od otrzymania deklaracji za ostatni miesiąc wskazany we wniosku.

4. ZUS informuje płatnika składek o rozpatrzeniu wniosku lub zamieszcza taką informację na profilu informacyjnym płatnika w systemie teleinformatycznym ZUS.

5. W przypadku decyzji odmownej płatnik może wnosić o ponowne rozpatrzenie wniosku do prezesa ZUS. ?

Tarcza antykryzysowa - poradnik prawny

Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie w związku z przestojem ekonomicznym, obniżonym wymiarem czasu pracy, albo pomoc od starosty na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, otrzyma również środki na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne, należnych od pracodawcy od tych świadczeń.

Ta pomoc – przysługująca przez okres pobierania świadczeń maksymalnie przez trzy miesiące – będzie finansowana z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona