fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Składki ZUS dla pracujących w UE

123RF
Polskich przedsiębiorców delegujących co roku setki tysięcy pracowników do Unii czekają poważne zmiany w zasadach ich ubezpieczania.

Wszystko za sprawą zmian w unijnych rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej, pochwaliła się w na Twitterze, że zostało osiągnięte porozumienie w nowelizacji tych przepisów.

– Treść porozumienia poznamy pewnie dopiero pod koniec tygodnia, ale z dość lakonicznego komunikatu opublikowanego na stronie Parlamentu Europejskiego można się domyślać, że obejmą one setki tysięcy polskich pracowników delegowanych co roku do innych państw UE – komentuje dr Marcin Kiełbasa, ekspert Inicjatywy Mobilności Pracy. – Najważniejsza prawdopodobna zmiana, którą chwalił się w mediach społecznościowych sprawozdawca projektu, dotyczy wprowadzenia wymogu podlegania takiego pracownika przez trzy miesiące ustawodawstwu państwa wysyłającego, zanim będzie mógł być delegowany do pracy w innym państwie UE.

– Z pierwszych oficjalnych komunikatów wynika, że po nowelizacji rozporządzenia pracownik będzie musiał być zatrudniony trzy miesiące przed wysłaniem do innego państwa członkowskiego w firmie wysyłającej. Pytanie, czy ta praca będzie się mogła odbywać na innym stanowisku niż to, które zatrudniony będzie zajmował w czasie delegowania – zastanawia się mec. Joanna Jasiewicz z kancelarii Gide. – W przypadku nowych przepisów problemy ukryte są w szczegółach, musimy więc poczekać na publikację dokładnej treści zmian.

Utrzymany zostanie tzw. zakaz zastępowania delegowanego przez inne osoby. Taki przepis już istnieje w art. 12 rozporządzenia 883/2004, ale nikt nie wie, jak w praktyce będzie ostatecznie ujęty i interpretowany po zmianach.

– Docierają do nas plotki, że tuż przed przyjęciem porozumienia w sprawie nowej treści w art. 14 rozporządzenia 987/2009 miał się pojawić, obok innych kryteriów, warunek uzależniający stosowanie prawa państwa, w którym pracownicy zatrudnieni w danej firmie wypracowali większość ich czasu pracy – dodaje ekspert Inicjatywy Mobilności Pracy. – Może się więc okazać, że firma, której większość pracowników przez dłuższy czas wykonuje swoje zadania w Niemczech, zostanie zobowiązana do przejścia pod tamtejsze przepisy ubezpieczeniowe. Pytanie, czy łącznie z pracownikami, którzy przez większą część czasu pracują w Polsce.

Nowe przepisy musi jeszcze przegłosować Parlament Europejski i zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów to tylko formalność. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe regulacje wejdą w życie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA