Brak statusu osoby ubezpieczonej nie ograniczy delegowania za granicę

Pracownik zatrudniony w celu oddelegowania nie musi mieć statusu osoby ubezpieczonej przez miesiąc przed rozpoczęciem pracy w innym państwie.

Publikacja: 07.03.2019 05:10

Brak statusu osoby ubezpieczonej nie ograniczy delegowania za granicę

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek wypływa z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 25 października 2018 r. w sprawie Walltopia AD przeciwko Direktor na Teritorialna direktsia na Natsionalnata agentsia za prihodite – Veliko Tarnovo (C-451/17).

Czytaj także: Delegacje: wyjazd nie powinien przypadać na czas zwolnienia lekarskiego

W czym problem

Petya Stefanov Punchev, obywatel Bułgarii, został zatrudniony na półroczny okres próbny. Wcześniej pracował w różnych miejscach pracy. Jego ostatnie zatrudnienie skończyło się 1 marca 2015 r. i do momentu rozpoczęcia pracy u skarżącego nie posiadał tytułu do ubezpieczenia społecznego. Niedługo po rozpoczęciu pracy P.S. Punchev został oddelegowany do pracy do Zjednoczonego Królestwa.

Pracodawca wystąpił o wydanie zaświadczenia A1, aby potwierdzić, że prawo bułgarskie miało zastosowanie w trakcie oddelegowania P.S. Puncheva. Bułgarski urząd odmówił wydania zaświadczenia A1. Stwierdził, że pracownik nie podlegał prawu bułgarskiemu przez co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem delegowania. Pracodawca odwołał się od decyzji, ale dyrektor organu utrzymał ją w mocy. Pracodawca zaskarżył odmowną decyzję do sądu.

W swoich rozważaniach sąd odsyłający zauważył, że rozporządzenia unijne dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w różny sposób określają przesłanki określenia prawa właściwego dla ubezpieczenia pracownika delegowanego. Dodatkowo, sąd odsyłający powziął wątpliwość, czy dla określenia prawa właściwego znaczenie powinno mieć obywatelstwo czy miejsce zamieszkania pracownika.

Co stwierdził Trybunał

Zdaniem TSUE rozporządzenia unijne mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom korzystania ze swobodnego świadczenia usług i delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Zgodnie z art. 12 rozporządzenia (883/2004) osoba zatrudniona w celu oddelegowania do innego państwa nie musi pracować w państwie wysyłającym przed oddelegowaniem. Natomiast zgodnie z art. 14 rozporządzenia wykonawczego (987/2009) pracownik powinien podlegać prawu państwa, w którym siedzibę ma pracodawca, bezpośrednio przed rozpoczęciem delegowania. Trybunał orzekł, że przy uwzględnieniu tych przepisów obywatelstwo nie może być rozstrzygające dla określenia prawa właściwego.

Trybunał stwierdził, że nawet jeśli pracownik nie był ubezpieczony bezpośrednio przed oddelegowaniem, to i tak należy uznać, że podlega prawu państwa siedziby pracodawcy wysyłającego. Ważne, aby w momencie zatrudnienia miał miejsce zamieszkania w państwie siedziby pracodawcy, z którego wyjeżdża.

— Katarzyna Dulewicz

zdaniem autorki

Katarzyna Dulewicz radca prawny, Partner w Kancelarii CMS

Jak to wpływa na nasze prawo

Ten wyrok ma istotne znaczenie dla pracodawców, którzy delegują pracowników do innych krajów w ramach Unii Europejskiej. Do tej pory zatrudniony musiał podlegać ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej miesiąc przed wysłaniem go do pracy w innym kraju. W praktyce często oznaczało to, że osoby, które były nieaktywne zawodowo, nie mogły być zatrudnione w celu oddelegowania. Pracodawca musiał zatrudnić taką osobę w Polsce i zapewnić jej pracę przez miesiąc, aby móc ją wysłać do pracy zagranicą.

Wyrok ten stanowi duże ułatwienie dla przedsiębiorców w Polsce. Obecnie pracodawcy mogą zatrudniać pracowników w celu oddelegowania bez konieczności udowodnienia podlegania ubezpieczeniom w Polsce przez miesiąc przed wysłaniem, pod warunkiem że pracownicy ci będą mieli miejsce zamieszkania w Polsce.

Trudno określić, jak do wyroku podejdzie ZUS, który jest odpowiedzialny za wydawanie zaświadczeń A1. Wnioski o wydanie takiego zaświadczenia udostępniane przez ZUS w dalszym ciągu wymagają podania informacji o podleganiu ubezpieczeniom przez miesiąc przed delegowaniem.

Taki wniosek wypływa z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 25 października 2018 r. w sprawie Walltopia AD przeciwko Direktor na Teritorialna direktsia na Natsionalnata agentsia za prihodite – Veliko Tarnovo (C-451/17).

Czytaj także: Delegacje: wyjazd nie powinien przypadać na czas zwolnienia lekarskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona