fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obowiązek wystawienia rocznej informacji o składkach ZUS

Adobe Stock
Obowiązek wystawienia rocznej informacji o składkach dotyczy również byłych pracowników i zleceniobiorców. Obowiązuje tu ten sam termin, jak w przypadku aktualnych ubezpieczonych.

Co do zasady jest to koniec lutego. W tym roku ten termin przypada jednak 2 marca, w najbliższy dzień roboczy po 29 lutego 2020 r.

Informacja roczna to dokument, w którym płatnik musi podsumować wszystkie dane – w podziale na poszczególne miesiące – jakie przekazał w złożonych za ubezpieczonego za poprzedni rok raportach imiennych. Chodzi zarówno o wysokość składek (należnych, nawet jeśli nie zostały opłacone), jak również o pobrane świadczenia i wynagrodzenia za czas absencji oraz o rodzaje i przerwy w opłacaniu składek.

Informację roczną za 2019 r. należy wydać tym osobom, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniom społecznym choćby przez kilka dni. Nie ma takiego obowiązku wobec osób, które podlegały wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Czytaj także:

Roczna informacja o składkach ZUS może być doręczona elektronicznie

Płatnik musi przekazać te informacje każdemu ubezpieczonemu, nawet jeśli ten nie chce jej otrzymać. Z tego obowiązku n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA