Przedsiębiorcy rezygnują z ulgi ZUS

Już 11 tys. osób prowadzących działalność zrezygnowało z opłacania niższych składek. Niecałe dwa miesiące po wejściu w życie nowych przepisów.

Aktualizacja: 24.02.2019 13:36 Publikacja: 24.02.2019 12:33

Przedsiębiorcy rezygnują z ulgi ZUS

Foto: Fotolia.com

Z najnowszych informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że bardzo szybko topnieje grupa przedsiębiorców korzystających z tzw. małego ZUS, czyli niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Rezygnują i nie płacą

Do 8 stycznia wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia na 05 90 lub 05 92 złożyło bowiem 137,5 tys. przedsiębiorców. Do tej pory z obniżki składek zrezygnowało już 11 tys. wnioskodawców, a kolejne 13,5 tys. nie wpłaciło jeszcze pierwszej obniżonej składki za styczeń. Mają więc już dwa tygodnie spóźnienia w rozliczeniach z ZUS.

Czytaj także: Mały ZUS: w 2019 roku skorzysta tylko 125 tys. firm

– Na razie czekamy na rozliczenie składek – mówi Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS w Warszawie. – Może to tylko opóźnienie w płatności i przekazaniu dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli jednak w niedługim czasie składki nie zostaną rozliczone, rozpoczniemy postępowania wyjaśniające i skontaktujemy się z tymi przedsiębiorcami.

Zgodnie z przepisami autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r., niższe składki ZUS mogą płacić przedsiębiorcy, których przychody w zeszłym roku nie przekroczyły 63 tys. zł. Mieli oni jednak bardzo mało czasu na złożenie wniosku o zmianę kodu ubezpieczenia na 05 90 lub 05 92 (dla rencistów). Musieli bowiem to zrobić pomiędzy 1 a 8 stycznia 2019 r.

– Myślę, że te 11 tys. osób, które zrezygnowało z możliwości opłacania ulgowych składek, najpierw złożyło wnioski do ZUS na wszelki wypadek, aby nie stracić tej możliwości w razie spóźnienia. Dopiero później zweryfikowali, że ich zeszłoroczne przychody są powyżej limitu uprawniającego do ulgi. Wszystko przez to, że mieli bardzo mało czasu na złożenie wniosku – zauważa Andrzej Radzisław, radca prawny, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Przedsiębiorcy mieli bardzo mało czasu na podsumowanie swoich zeszłorocznych przychodów. W niektórych przypadkach było to wręcz niemożliwe przed 8 stycznia, gdyż zgodnie z przepisami podatkowymi grudniowe faktury, decydujące o wysokości przychodu za 2018 r., mogły spływać do firm do 15 stycznia 2019 r.

Kłopot z liczeniem

Najbardziej zaskakująca jest druga liczba wskazująca, że co dziesiąty przedsiębiorca uprawniony do ulgowej składki jeszcze jej nie wpłacił.

– Może przedsiębiorcy przestraszyli się wzoru na obliczenie podstawy wymiaru obniżonych składek zawartego w nowych przepisach – zauważa mec. Andrzej Radzisław.

– Jeśli ktokolwiek ma z tym problemy, to polecam kalkulator, który można znaleźć na naszej stronie zus.pl – odpowiada Wojciech Andrusiewicz. – Można też skorzystać z pomocy pracownika ZUS w wyliczeniu składek na sali obsługi klientów.

OPINIA

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Zaskakuje informacja, że przedsiębiorcy rezygnują z ulg w opłacaniu składek do ZUS lub przestają płacić je po obniżce. Rezygnujący z nowych uprawnień powinni pamiętać, że do końca roku nie będą mogli wrócić do możliwości opłacania niższych składek. Prawdopodobnie są to jednak osoby, które złożyły wniosek do ZUS na wszelki wypadek, a później okazało się, że nie spełniają warunków skorzystania z ulgowych składek. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy nie opłacają nowych, niższych składek, nie można wykluczyć, że mają kłopot z ich wyliczeniem. Kalkulator udostępniony przez ZUS nie wylicza składek, które przedsiębiorca musi zapłacić, tylko podstawę ich wyliczenia. Sam więc musi ustalić, ile składki emerytalnej, a ile rentowej ma zapłacić. Myślę, że w przyszłości ten system powinien zrównoważyć elastyczność rozwiązań z prostotą ich stosowania.

Z najnowszych informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że bardzo szybko topnieje grupa przedsiębiorców korzystających z tzw. małego ZUS, czyli niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Rezygnują i nie płacą

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe