Podmiot do kontroli ZUS wytypuje system

Przedsiębiorstwa, które od tego roku będzie sprawdzać ZUS, zostaną wybrane na podstawie danych z Kompleksowego Systemu Informatycznego wskazujących na prawdopodobieństwo naruszeń.

Aktualizacja: 16.02.2017 07:23 Publikacja: 16.02.2017 01:00

Podmiot do kontroli ZUS wytypuje system

Foto: 123RF

Od stycznia 2017 r. weszło w życie wiele zmian w polskim prawie, które bezpośrednio dotyczą przedsiębiorców. Między innymi od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy dotyczące płatników kontrolowanych przez ZUS. To skutek znowelizowania ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa o sdg).

Podmioty do kontroli

Zgodnie z nowymi przepisami ZUS przeprowadza kontrolę u tych płatników składek, u których wstępna weryfikacja danych w KSI ZUS (Kompleksowym Systemie Informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) wykaże prawdopodobieństwo naruszenia praw i obowiązków związanych z obszarem ubezpieczeń społecznych. Inspektorzy ZUS zweryfikują również dokumentację tych przedsiębiorstw, u których wystąpi największe ryzyko stwierdzenia nieprawidłowości w dokumentacji zgłoszeniowej i rozliczeniowej płatnika (art. 78a ust. 1 ustawy o sdg). Wymóg ten nie dotyczy przedsiębiorstw w sytuacji, gdy organ poweźmie uzasadnione podejrzenie związane z zagrożeniem życia lub zdrowia, popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia, przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, a także innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku związanego z wykonywaniem prowadzonej działalności (art. 78a ust. 2 ustawy o sdg). Dodatkowo organ kontrolny ma obowiązek zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej ogólny schemat procedur kontroli, które wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów prawa (art. 78a ust. 3 ustawy o sdg).

Najpierw zawiadomienie

Tak jak wcześniej, informację o zamiarze kontroli przez ZUS musi poprzedzać dostarczenie przez organ zawiadomienia o zamiarze wszczęcia postępowania. Czas, w jakim można spodziewać się pojawienia urzędnika w firmie, to od 7 do 30 dni od daty doręczenia tego zawiadomienia. W momencie rozpoczęcia kontroli przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie okazać organowi kontrolującemu książkę kontroli – prowadzoną w postaci papierowej bądź elektronicznej – jednocześnie zapewniając mu możliwość dokonania wpisu (art. 81a ust. 1 ustawy o sdg).

Co jednak istotne, jeśli w danym przedsiębiorstwie trwa już kontrola np. Państwowej Inspekcji Pracy, Sanepidu czy urzędu skarbowego, inspektor ZUS może odstąpić od wykonania czynności kontrolujących w tym samym czasie. Ma też obowiązek wskazać inny termin weryfikacji dokumentacji przedsiębiorcy.

Nowością jest dodanie do ustawy o sdg art. 83b ust. 1. Przepis ten stanowi, że kontroli nie przeprowadza się, gdy ma ona dotyczyć obszaru objętego uprzednio zakończoną kontrolą zrealizowaną przez ten sam organ, za wyjątkiem np. zmiany okresu kontroli lub też weryfikacji wykonania zaleceń pokontrolnych organu.

W mojej opinii, jednym z elementów prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jest przestrzeganie litery prawa w zakresie dotyczącym prowadzonej działalności. Jednak nadmierna kontrola, a także nieustanne zmiany w prawie, mogą doprowadzić do niechęci przedsiębiorców w stosunku do administracji publicznej. Dodatkowo, przewlekłe kontrole przez organy nadzorujące niejednokrotnie paraliżują pracę wielu działów w firmie.

Antidotum na opieszałość ZUS-u w zakresie przewlekłości czynności kontrolnych jest możliwość wniesienia do sądu administracyjnego skargi na przewlekłe prowadzenie kontroli (art. 84c ust. 15a ustawy o sdg), ale uwaga – skarga ta nie spowoduje zawieszenia prowadzonego postępowania. Mimo że zmiany mają na celu wyeliminowanie wyłudzeń i nadużyć, forma ich wprowadzania może przyczynić się do utrudnień w pracy kontrolowanych przedsiębiorstw.

Jolanta Rybak - ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych m.in. w spółkach giełdowych, placówkach medycznych oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach, Inventage Polska Sp. z o.o.

Od stycznia 2017 r. weszło w życie wiele zmian w polskim prawie, które bezpośrednio dotyczą przedsiębiorców. Między innymi od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy dotyczące płatników kontrolowanych przez ZUS. To skutek znowelizowania ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa o sdg).

Podmioty do kontroli

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara