fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PPK: czas na ostatnie grupy pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe
Adobe Stock
Firmy prywatne, które dotąd nie utworzyły pracowniczego planu kapitałowego, muszą zawrzeć umowy o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Z tego obowiązku mogą się zwolnić mikroprzedsiębiorcy po spełnieniu kilku warunków.

W I połowie 2021 r. zakończony zostanie etap wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK), które w największych przedsiębiorstwach funkcjonują już od połowy 2019 r. PPK to dobrowolna (dla zatrudnionych) forma oszczędzania na okres po osiągnięciu 60. roku życia, a także na inne cele przewidziane w ustawie. Ten program prowadzi pracodawca we współpracy z instytucją finansową.

Pracodawca ma obowiązek wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych, a następnie zawrzeć dwie umowy:

- o zarządzanie PPK,

- o prowadzenie PPK.

Czytaj też: Wspólny program emerytalny zwolni z tworzenia PPK

Na etapie funkcjonowania PPK pracodawcy mają obowiązek terminowo naliczać, potrącać i odprowadzać wpłaty do PPK. Za każdego uczestnika w ramach własnej wpłaty pracodawca przekazuje co najmniej 1,5 proc., a maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia uczestnika. Uczestnik PPK finansuje wpłatę w wysokości od 2 proc. do maksymalnie 4 proc. (...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA