fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Uwaga na wysokość składek ZUS z działalności gospodarczej

Adobe Stock
W lutym samozatrudnieni zapłacą za siebie aż 1232,16 zł składek do ZUS, czyli o 59,60 zł więcej niż w styczniu. Od maja przelew zmaleje zaś o 3,47 zł.

W najbliższym czasie prowadzący działalność gospodarczą muszą uważnie sprawdzać wysokość składek, jakie mają płacić do ZUS. Dla prawie miliona samozatrudnionych, którzy zdecydowali się na przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zaniżenie przelewu do ZUS oznacza utratę prawa do świadczenia z tego ubezpieczenia na kolejne trzy miesiące.

Nowe składki

W lutym prowadzący działalność gospodarczą i płacący składki wyłącznie za siebie, w tym na ubezpieczenie chorobowe, mają przesłać do ZUS aż 1232,16 zł, czyli o 59,60 zł więcej niż w styczniu. Najbardziej wzrosła składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi aż 319,94 zł i jest o 22,66 zł wyższa od płaconej przez przedsiębiorców w zeszłym roku. Na duży wzrost należności przełożenie miała także wyższa o 21,08 zł składka na ubezpieczenie emerytalne.

Prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający pracowników mają więcej czasu na przelanie składek, bo do 15 lutego. Należności na swe ubezpieczenie od początku tego roku doliczają do składek płaconych za pracowników i wysyłają do ZUS jednym przelewem.

W ich przypadku błędów w rozliczeniach i powodów do niedopłaty składek może być znacznie więcej. Wzrasta też więc ryzyko, że wypadną na trzy miesiące z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Odzyskają prawo do zasiłku po upływie 90 dni od uregulowania zaległości i opłacania składek w należytej wysokości.

Za trzy miesiące zmiana

Jak się okazuje, już niedługo przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić korekty do rozliczeń z ZUS. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniający od 1 kwietnia wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe. Od 1 kwietnia 2018 r. samozatrudnieni będą płacili o 3,47 zł miesięcznie mniej. Prowadzący działalność muszą jednak pamiętać, aby nie za wcześnie obniżyć wysokość przelewu do ZUS.

– Składki do ZUS płaci się z miesięcznym opóźnieniem – wyjaśnia Bogna Nowak-Turowiecka ze Związku Rzemiosła Polskiego. – To dlatego składka za styczeń jest płatna w lutym, a zmieniające się od kwietnia składki na ubezpieczenie wypadkowe trzeba będzie uwzględnić dopiero w przelewie płaconym do ZUS w maju. Większość przedsiębiorców nie ma z tym problemów. Obawiam się jednak o osoby, które dopiero rozpoczynają działalność lub które przy płaceniu składek poddają się rutynie.

Jeśli jednak obniżka składki na ubezpieczenie wypadkowe od maja nie zostanie uwzględniona przez samozatrudnionego w rozliczeniach z ZUS, to na jego koncie powstanie nadwyżka. Będzie niegroźna dla uprawnień samozatrudnionego do zasiłku w czasie zwolnienia chorobowego.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii LexConsulting.pl

Dla prowadzących działalność coroczna podwyżka składek będzie w lutym prawdziwym sprawdzianem ze względu na przepisy obowiązujące od początku roku. Teraz, gdy składki do ZUS wysyła się jednym przelewem, w razie zaniżenia lutowej wpłaty przedsiębiorca z automatu wpada w zadłużenie i traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli dobrowolnie przystąpił do tego ubezpieczenia. Muszą na to szczególnie uważać osoby, które mają ustawiony na koncie firmowym automatyczy przelew składek do ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że składki w nowej wysokości będą płacili wyłącznie przez trzy miesiące, bo od maja dla prowadzących działalność zmaleje składka na ubezpieczenie wypadkowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA