ZUS

ZUS: niższa składka dla 2 mln firm

Fotolia.com
Od 1 kwietnia zmaleje zryczałtowana składka na ubezpieczenie wypadkowe. Dzięki temu jeszcze w tym roku biznes zaoszczędzi 250 mln zł. W przyszłym roku będzie to już 350 mln zł oszczędności.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozesłało w piątek do konsultacji społecznych projekt, który powinien ucieszyć przedsiębiorców. Przewiduje on bowiem obniżenie składek na ubezpieczenie wypadkowe płaconych przez większość przedsiębiorców.

Obniżka składki wypadkowej najprościej przekłada się na wysokość zobowiązań osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających do dziesięciu osób. Składkę wypadkową płacą wtedy w zryczałtowanej wysokości. Dotychczas było to 1,8 proc. podstawy, a od 1 kwietnia 2018 r. składka zmaleje do 1,67 proc.

– Dla prowadzących działalność gospodarczą płacących preferencyjne składki przez pierwsze dwa lata od założenia firmy oszczędności będą niewielkie, bo wyniosą tylko 82 gr miesięcznie. Dla przedsiębiorców płacących pełną składkę są już nieco wyższe i wyniosą 3,47 zł miesięcznie, czyli rocznie ok. 40 zł – wylicza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Im firma większa i ma więcej pracowników, tym oszczędności będą większe. Bo przecież składka na ubezpieczenie wypadkowe jest płacona z kieszeni pracodawcy.

Jak wylicza ekspert, takie oszczędności w skali całego kraju dadzą ogromną kwotę, bo tylko w tym roku będzie to ćwierć miliona złotych mniej składki wypadkowej w stosunku do dotychczasowych wpłat.

– Obniżka częściowo zrekompensuje podwyżkę pozostałych składek, jakie muszą płacić prowadzący działalność od początku tego roku – dodaje Kozłowski. – Z danych finansowych wynika jednak, że obniżka składki wypadkowej mogłaby być większa. Na koniec tego roku na funduszu wypadkowym nadwyżka wyniesie 2 mld zł, więc uszczuplenie wpłat będzie dla niego praktycznie nieodczuwalne.

Największe oszczędności powstaną w firmach zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników. Od 1 kwietnia dla 28 grup efektem zmian będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przykładowo spółki zajmujące się rybactwem zapłacą 1,2 proc. zamiast 2 proc., a w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego składka zmaleje z 3,6 proc. do 2,8 proc. Tę samą stopę procentową składki zachowają 32 grupy działalności. Będzie tak w przypadku producentów wyrobów tytoniowych, tekstylnych czy odzieży.

Wzrost stopy procentowej składki dotyczy czterech grup, a dokładnie działalności wspomagającej górnictwo i wydobywanie, gdzie składka wyniesie po zmianach 3,06 proc. zamiast dotychczasowych 2,53 proc. Dla działalności związanej z rekultywacją i pozostałej działalności związanej z odpadami składka wzrośnie z 1,2 proc. do 1,73 proc. W transporcie wodnym wzrośnie z 1,73 proc. do 2,26 proc., a w turystyce z 0,4 proc. do 0,67 proc.

Etap: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL