fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS: Egzekucja nie może prowadzić do ruiny

ZUS
ZUS
Adobe Stock
Odmowa umorzenia należności z tytułu składek obliguje ZUS do należytego wykazania, że okoliczności konkretnej sprawy nie uzasadniają potraktowania dłużnika w sposób szczególny.

Każdy obywatel powinien sumiennie płacić podatki, składki i inne należności. Państwo ma zaś odpowiednie instrumenty, żeby te obowiązki przymusowo egzekwować. Jednak nie zawsze, bo przepisy przewidują furtki uwolnienia się od długu, np. umorzenie zaległości. I choć w większości to tzw. ulgi uznaniowe, czyli urzędnik może, ale nie musi jej przyznawać, to każda odmowa powinna być porządnie umotywowana. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 29 grudnia 2020 r.

Sprawa dotyczyła wniosku o umorzenie zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dłużniczka zgłosiła do ubezpieczeń dwie osoby: nianię na podstawie umowy uaktywniającej oraz osobę wykonującą umowę zlecenia. W maju 2020 r. ZUS poinformował ją, że sporządził korekty dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych za nianię, bo jego zdaniem nie było podstaw do finansowania jej składek ze środków budżetu państwa. Zatem na koncie zgłaszającej jako płatnika powstał dług. K...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA